LipjaniPress

“Tremben” kandidatët, ngritja e KLP dhe KLGJ mund të futet në ngërç (VIDEO)

Lajme

Sipas ndryshimeve Kushtetuese Avokati i Popullit duhet të përzgjedhë edhe kandidaturat për Anëtarë të Këshillit të Lartë të Gjyqësorit dhe të Prokurorisë të ardhur nga shoqëria civile.

Por, në një intervistë të dhënë për Televizionin Shqiptar, kreu i këtij institucioni Igli Totozani tha se numri i të interesuarve është shumë i vogël. Kur kanë mbetur vetëm dy ditë nga mbyllja e aplikimit zyrtarisht vetëm 6 kandidatë kanë marrë kurajën t’i hynë rrugës në piramidën e re të drejtësisë.

Për përmbylljen e këtij procesi duhet të ketë minimumi 10 kandidatë për secilin këshill, ndërkohë që interesi minimal i treguar rrezikon futjen në ngërç të këtij procesi.

Këshilli i Lartë i gjyqësorit dhe ai i Prokurorisë përbëhen nga 11 anëtarë secili. 6 anëtarë në secilin këshill zgjidhen nga radhët e gjyqësorit dhe prokurorisë ndërsa pjesën tjetër i zgjedh Kuvendi nga lista që Avokati i Popullit i dërgon me kandidatët e ardhur nga trupa e pedagogëve ,radhët e avokatëve dhe nga shoqëria civile.gexpress

Facebook Comments

Related posts

AAK Dega Lipjan- Prezanton Asamblen

lipjanipress

Kryetari i PDK’së premton fuqizimin e rinisë dhe grave

lipjanipress

Gazeta maqedonase “e gjen” origjinën e shqiptarëve: Janë nga Afrika!

lipjanipress

Mohgerini ndryshon agjendën, në Kosovë vjen të shtunën

lipjanipress

Vetëvendosje fsheh përplasjet e Shpend Ahmetit me Albin Kurtin (VIDEO)

lipjanipress

Familja e Azem Berishës nga Janjeva në përkrahje të z. Hajrullahu

lipjanipress

Partnerizimi i Lipjanit me Kaiserslauternin e Gjermanis n’rrugë të mbarë.

lipjanipress

Deputetët Albin Kurti dhe Donika Kadaj- Bujupi mbesin në paraburgim

lipjanipress

​Paratë e humbura në polici, kërkohet pronari

lipjanipress

“The Times” publikon dokumentin sekret: Kush e organizoi grushtin e shtetit në Turqi

lipjanipress

Ismet Beqiri e godet Albin Kurtin: Unë nuk kam shtet rezervë sikur ti

lipjanipress

Cristiano Ronaldo largohet nga Real dhe bashkohet me Juve

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli