LipjaniPress

Mustafa e Vuçiq në Bruksel do të diskutojnë për zbatimin e marrëveshjeve

Lajme

Në fokus të diskutimeve në rundin e ardhshëm të bisedimeve për normalizim të marrëdhënieve në mes Prishtinës dhe Beogradit, që do të zhvillohet më 1 shkurt në Bruksel, do të jetë rikonfirmimi i zbatimit të marrëveshjeve të arritura në të kaluarën, ka thënë për Radion Evropa e Lirë, ministria për dialog në qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri

“Marrëveshjet të cilat do diskutohen janë: bllokimi i çështjes se energjisë elektrike apo pavarësimi i Operatorit të sistemit, Transmisionit dhe Tregut të Energjisë Elektrike të Kosovës (KOSTT), nga ana e Serbisë. Pastaj, është çështja e zbatimit të marrëveshjes për drejtësi, që ishte paraparë në fillim të muajit janar, por po prolongohet dhe çështja e Asociacionit të Komunave Serbe”, tha Edita Tahiri.

Sipas saj, do të diskutohet edhe për ndaljen e tensioneve dhe provokimet që shteti i Serbisë kohëve të fundit ka bërë karshi Kosovës dhe, po ashtu, do të diskutohet edhe për fazën përmbyllëse të dialogut .

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Federica Mogherini, e ka ftuar kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa, dhe atë të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, më 1 shkurt në Bruksel, për rundin e ri të bisedimeve në kuadër të dialogut për normalizim të raporteve ndërmjet dy vendeve.

Facebook Comments

Related posts

E rrahu dhe e la të zhveshur ish-të dashurën në rrugët e Shkupit

lipjanipress

Sadri Shala, një kryetar i ardhshëm i Lipjanit!…

lipjanipress

Vjen një informacion për kuponët fiskalë

lipjanipress

Vuçiq: Serbia ruan paqen në rajon, nuk pranojmë krijimin e ushtrisë së Kosovës

lipjanipress

Isa Mustafa flet për koalicionin me AKR’në

lipjanipress

Gecaj godet prapë Vetëvendosjen: Nga pushteti na largojnë veç nëse na vrasin rrugëve (Video)

lipjanipress

NATO strikt neutrale ndaj statusit: Nuk ua njeh Mustafës e Thaçit postet që i mbajnë

lipjanipress

Studentët protesojnë kundër një vendimi të Donald Trump (Foto)

lipjanipress

Tahiri po ia sheh fundin dialogut me Serbinë

lipjanipress

PDK, LDK, VV, AAK dhe Nisma janë takuar në Tiranë, ja çfarë kanë bidesuar

lipjanipress

Mediat kroate: Serbët dëbuan kroatët nga Janjeva e Kosovës

lipjanipress

Nipi i Adem Jasharit ia ktheu pushkën KFOR-it (Video)

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli