LipjaniPress

Papa Françesku i reagon Trumpit: Nuk je i krishter nëse i përzë refugjatët

Lajme

Papa Francesku ka dënuar hipokrizinë e disa të krishterëve, të cilët janë treguar të pamëshirshëm ndaj refugjatëve dhe personave të tjerë besimtarë, duke thirrur në një mbledhje pelegrinazhin katolik dhe Luterans në Gjermani.

Papa qortoi “kontradiktën e atyre që duan të mbrojnë krishterimin në Perëndim, dhe, nga ana tjetër janë kundër refugjatëve dhe feve të tjera”, si presidenti i SHBA-ve, Donald Trump.

“Kjo nuk është diçka që unë kam lexuar në libra, por unë shoh në gazeta dhe në televizion çdo ditë,” tha Papa.

“Jezusi dënon hipokrizinë, e cila është pikërisht ajo që po ndodh kur dikush pretendon të jetë një i krishterë, por që nuk jetojnë sipas mësimeve të Krishtit. Ju nuk mund të jeni një i krishterë nëse nuk jetoni si i tillë”, ka thënë Papa, transmeton albeu.

“Është hipokrizi ta quash veten të krishterë nëse nuk i mbështet refugjatët të cilët kanë nevojë për ndihmën tonë”, ka thënë Papa Francesku menjëherë pasi presidenti i SHBA-ve Donald Trump tha se nuk do të lejojë asnjë refugjat të shkelë në Amerikë.

Facebook Comments

Related posts

Trupi gjykues në Colmar të Francës ka marrë vendim që me datën 27 prill do të merret vendimi lidhur me akuzat e bëra nga shteti serb në drejtim të liderit të AAK-së Ramush Haradinaj.

Press Lipjani

Lajçak telefonon Vjosa Osmanin, Lutfi Hazirin e Fatmir Limajn, tregon për çfarë biseduan

lipjanipress

Thaçi e Pacolli kthejnë në Kosovë gjashtë ambasadorë

lipjanipress

Sindikatat e rajonit debatojnë për kohezion social dhe avancim të të drejtave të punëtorëve

lipjanipress

Mustafa i thotë Palmerit se përkrahja e SHBA-ve për Kosovën është e pazëvendësueshme

lipjanipress

HOTI-HARADINAJT: MOS SHIT TRIMËRI

lipjanipress

Nga sot ndërpres aktivitetin tim politikë në PDK.

lipjanipress

Vdekja e 4-vjeçarit nga qentë, helmim masiv i kafshëve të rrugës nëpër Maqedoni

lipjanipress

Hoti: Tryezat po i bëjmë për të caktuar datë të zgjedhjeve

lipjanipress

Haradinaj: Gjykata franceze s’do të ngutet, s’ekstradohem në Serbi

Press Lipjani

Vuçiq një ditë para takimit në Bruksel thotë se nuk iu beson shqiptarëve

lipjanipress

Nëna e poston në Facebook foton e djalit që e pësoi nga sëpata e kosovarit( Pamje të rënda)

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli