LipjaniPress

“The Telegraph” i përgjigjet Trumpit me Ritën dhe refugjatet më inspiruese

Lajme

Mediumi i njohur britanik “The Telegraph” i është përgjigjur presidentit Donald Trump me një listë të krijuar me refugjatet ndër më të njohurat në botë që sot shërbejnë si inspirim për shumë gjenerata.

Kjo përgjigje erdhi pasi presidenti amerikan ndaloi hyrjen e imigrantëve nga shtatë shtete me shumicë islame. Shtatë është edhe numri i grave në listën e “The Telegraph”, transmeton Koha.net.

Në këtë listë të mediumit të njohur bën pjesë edhe kosovarja Rita Ora, që si e vogël migroi në Britani të Madhe dhe sot është këngëtare me famë botërore.

“Fituese e çmimeve muzikore, dizajnuese e modës dhe ylli televiziv Rita Ora u largua nga Kosova me prindërit e saj në moshën njëvjeçare, pas persekutimit ndaj shqiptarëve. Ajo katër herë ka dominuar në Britani të Madhe me këngët e saj dhe ka marrëveshje me brendet e famshme botërore si Adidas e Rimmel”, thuhet në përshkrimin që “Telegraph” i ka bërë Rita Orës.

Në listën e “The Telegraph” është edhe ish-sekretarja e shtetit amerikan Madeleine Albright, familja e së cilës ishte larguar nga Çekosllovakia në vitin 1938.

Listën e përbëjnë edhe Judith Kerr, Yusra Mardini, Marlene Dietrich, Gloria Estefan dhe Regina Spektor.

Facebook Comments

Related posts

Pas Vetëvendosjes, edhe Lista Srpska bëhet parti

lipjanipress

Rrëfimi i Murat Jasharit për ‘Syrin e Popullit’, paralajmëronte hakmarrje ndaj liderëve politikë dhe fetarë (Video)

lipjanipress

VALA, PAS FUSHATËS ME NUMËR JEP EDHE 3 MIJË EURO PËR BRITANIKUN E UÇK

lipjanipress

Skandali me mishin e prishur, mësohet sa kilogram kanë hyrë për një vit nga Belgjika në Kosovë

lipjanipress

Lekaj: I shpjegova Fajonit se AAK nuk është kundër Demarkacionit, por kundërshton humbjen e territorit

lipjanipress

Prizren: Për t’u shpëtuar shefave hidhet nga kati i dytë

lipjanipress

Lajm i keq për Greqinë, BE nuk nënshkruan ndihmën financiare

lipjanipress

Hajrullahu viziton zyrën komunale për punësim në Lipjan

lipjanipress

Haradinaj: Gjykata franceze s’do të ngutet, s’ekstradohem në Serbi

Press Lipjani

Policia bllokon hyrjen e “Grandit”, e dyshimtë një veturë me regjistrim të Beogradit

lipjanipress

Lëvizja “Stop Operacionit Soros”: Uashingtoni ta revidojë punën e USAID-it në Maqedoni

lipjanipress

SHBA’ja burgos djalin e deputetit rus, reagon keq Rusia

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli