LipjaniPress

Zaev: Ivanov të mos humbë kohë, të na e japë mandatin

Lajme Maqedoni

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, sot u takua me ambasadorët e Gjermanisë, Suedisë dhe Polonisë në Maqedoni, Kristine D. Althauzer, Mats Stafanson dhe Jacek Mulltanovski.

Siç kumtoi LSDM-ja, në takimin u konstatua se interes i qytetarëve dhe i Republikës së Maqedonisë është të ketë qeveri stabile, e cila do të orientohet menjëherë ndaj reformave të nevojshme dhe ndaj proceseve euroatlantike.

“Maqedonia duhet të shkojë përpara. E qartë është pas zgjedhjeve vullneti i shumicës së qytetarëve për ndryshime. Për këtë shkak kërkuam nga Gjorge Ivanovi, që qytetarët dhe Maqedonia të mos humb më kohë, të veprojë sipas Kushtetutës dhe të ma ndajë mandatin për formimin e qeverisë së re. Ne presim se do ta formojmë shumicën e re parlamentare, me çka do të sigurojmë qeveri stabile reformiste, siç kanë vendosur qytetarët”, tha gjatë Zaevi.

Lideri i LSDM-së, thuhet në kumtesë, i ka informuar ambasadorët për bisedat me partitë shqiptare, si dhe për bazën e Platformës së LSDM-së, në pajtim me Marrëveshjen e Përzhinës dhe vërejtjet e notuara në raportet e Pribes dhe të Komisionit Evropian./MIA/

Facebook Comments

Related posts

Kosova propozon në Mal të Zi mbajtjen e mbledhjes së përbashkët të dy Qeverive

lipjanipress

Policia Merr në Pyetje Deputetin Milaim Zeka për Shmangie nga Tatimi

lipjanipress

Turqia arreston 610 persona, dyshohen për terrorizëm

lipjanipress

Tahiri po ia sheh fundin dialogut me Serbinë

lipjanipress

Ramiz Kelmendi ‘godet’ Shpend Ahmetin: Duaje tënden me jahte, vodka ruse e përcjellëset e Serbisë

lipjanipress

Ky është drejtori i ri i Doganës së Kosovës

lipjanipress

KEDS: Nuk i intereson a rrezikohet jeta e qytetarve (FOTO)

lipjanipress

PDK godet rëndë Ramiz Kelmendin: U pasurove duke bërë biznes me Serbinë

lipjanipress

Filloj ndërtimi i sallës së sporteve në Rufc të Ri

lipjanipress

Kryetari I komunës së Lipjanit, Imri Ahmeti të martën ka mbajtur takimin publik me qytetarët e kësaj komune

lipjanipress

Sindikatat e rajonit debatojnë për kohezion social dhe avancim të të drejtave të punëtorëve

lipjanipress

Studentët protesojnë kundër një vendimi të Donald Trump (Foto)

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli