LipjaniPress

Malaria e re e shfaqur në Azi paraqet kërcënim për botën

Lajme

Phnom Penh, 2 shkurt – Shfaqja e një lloji të ri të sëmundjes së malarias në Kamboxhia, Tajlandë dhe Laos, rezistente ndaj medikamenteve që janë përdorur për trajtimin e sëmundjes, mund të shkaktojë pasoja të tmerrshme në nivel global, flasin të dhënat e një studimi të publikuar të enjten.

Departamenti për kërkime mjekësore Mahidol Oxford me seli në Bankog (MORU) në një kumtesë të publikuar tha se ka zbuluar në Kamboxhia një malaria të re, rezistuese ndaj medikamenteve dhe se “e njëjta paraqet kërcënim serioz për kontrollin botëror të malarias dhe rrezikon përpjekjet për zhdukjen e saj”.

“Tani shohim se kemi të bëjmë me një parazit që është rezistues shumë i madh dhe që tejkalon parardhësit e tij, ndërkohë që po përhapet në një zonë më të gjerë”, deklaroi kreu i programit të MORU-s për malarian, Arjen Dondorp.

Ai tha më tej se dështimi në trajtimin e sëmundjes është nga shkaku se paraziti është rezistues ndaj dy medikamenteve kryesore të cilat zakonisht përdoren kundër malarias.

Shkencëtarët thanë se Kamboxhia dhe fqinjët e saj duhet të intensifikojnë përpjekjet e tyre për të frenuar përhapjen e saj, sepse prania e saj në Afrikën sub-Sahariane dhe Indi “do të shkaktonte një katastrofë shëndetësore globale”.

Facebook Comments

Related posts

Ekskluzive: Rugova e dërgoi Adem Jasharin për trajnime në Shqipëri (VIDEO)

lipjanipress

Mali me borë në mes të Shkupit (VIDEO)

lipjanipress

Familja e komandant Drinit pranojnë dekoratë nga Presidenti Thaçi

lipjanipress

KQZ-ja mund të mbetet pa kryetar

lipjanipress

Këto janë pagat e reja në sektorin publik të shëndetësisë në Kosovë

Rexhep Isufi

Berisha e quan Thaçin “kryerrenc të Kosovës

lipjanipress

Banka Qendrore e Kosovës paralajmëron qytetarët të kenë kujdes me Bitcoin!

lipjanipress

Policia: Disa raste penale dhe 14 incidente të ndryshme gjatë zgjedhjeve

lipjanipress

Protestë gjithë popullore kundër vendimit politik në rastin e Kumanovës.

lipjanipress

Urimi i veçantë i kryetarit legjendar

lipjanipress

Drejtori i porsaemëruar i AKI-së ishte nën akuzë

lipjanipress

Familja e veteranit të luftës Ilir Jasharit bëhët me banesë të re! (VIDEO)

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli