LipjaniPress

Rezultatet për demarkacionin publikohen në mars (Video)

Lajme

Komisioni i ri Shtetëror për Shënjimin dhe Mirëmbajtjen e Kufirit Shtetëror, ka kërkuar dokumentet që tregojnë gjithë sipërfaqen e qytetit të Pejës me rrethinë.

Këto të dhëna tregojnë se sipërfaqja e gjithë territorit të Pejës është mbi 602 km katror.

E kjo sipërfaqe, sipas drejtorit të kadastrit, Mustafë Nila, daton që nga themelimi i kadastrit në këtë komunë dhe është në përputhje me shënjimin e vijës kufitare nga marrëveshja me Malin e Zi në gusht të 2015-ës.

Por opozita këtë formë të rimatjes së territorit nuk po e sheh si zgjidhje të problemit.

Ndërsa, zëvendës ministri i pushtetit lokal Bajram Gecaj i ka thënë Klan Kosoves përmes telefonit që komisioni i ri për matjen e kufirit do të dalë me rezultate brenda muajit të ardhshëm.

Facebook Comments

Related posts

PDK, LDK, VV, AAK dhe Nisma janë takuar në Tiranë, ja çfarë kanë bidesuar

lipjanipress

Familja e veteranit të luftës Ilir Jasharit bëhët me banesë të re! (VIDEO)

lipjanipress

LSDM premton pensione shtetërore për të gjithë qytetarët

lipjanipress

Plagoset një femër me armë zjarri në Prishtinë

lipjanipress

Scott: Kosova nuk duhet të ngutet me ushtri

lipjanipress

Veseli bashkëbisedon me rininë në Prizren (Foto)

lipjanipress

Nikoliq heqë dorë nga gara presidenciale në Serbi?

lipjanipress

Policia bllokon hyrjen e “Grandit”, e dyshimtë një veturë me regjistrim të Beogradit

lipjanipress

Banorët e Kodrës së Trimave protestojnë për mungesë të energjisë elektrike (Video)

lipjanipress

Çelaj, i gatshëm të kandidojë për kryetar të Prishtinës (Video)

lipjanipress

Serbia falënderon Vatikanin që s’e njeh Kosovën

lipjanipress

Mediat serbe: Thaçi do t’ua japë para deputetëve serbë për të votuar për ushtrinë

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli