LipjaniPress

Studentët protesojnë kundër një vendimi të Donald Trump (Foto)

Bota Lajme

Presidenti Donald Trump kërcënoi se do të ndërpriste fondet federale për universitetin “UC Berkeley” në Kaliforni pas përleshjeve që shpërthyen në kampus në mbrëmjen e së mërkurës.

Studentët reaguan ashpër pasi ishte caktuar një fjalim i liderit të së djathtës ekstreme, Milo Yiannopoulos.

Protestat në universitetin publik numër 1 të shtetit ishin aq të dhunshme, sa administratorët lajmëruan studentët që të qetësoheshin pasi fjalimi ishte anuluar.

Pas këtij vendimi, presidenti i ri shkroi në Twitter: “Nëse U.C. Berkeley nuk e lejon fjalën e lirë dhe praktikon dhunën te njerëzit e pafajshëm me pikëpamje të ndryshme, atëherë JO FONDE FEDERALE?

Protestuesit ngritën barikada, ndezën zjarre dhe hodhën fishekzjarre.

Policia u përgjigj duke goditur me plumba gome.

Facebook Comments

Related posts

Gjykata kthen taksistët e dëbuar në Aeroportin e Prishtinës

lipjanipress

Gratë e mjelin veten si protestë kundër shfrytëzimit të lopëve (VIDEO)

lipjanipress

Kolegji i Gylenit “Mehmet Akif” dënohet me 12 mijë euro, instaloi kamera në toalete

lipjanipress

Autobusët në flakë në Mitrovicë (Video)

lipjanipress

Çantë e dyshimtë afër shkollës fillore “Elena Gjika”

lipjanipress

Qeveria dënon aktin kriminal ndaj Vllasit -kryesit të japin përgjegjësi

lipjanipress

Nga kjo datë do të gjobiteni nëse s’keni gomat e dimrit dhe zinxhirët në veturë

lipjanipress

Gënjeshtrat më të mëdha në histori

lipjanipress

I ati i Ramush Haradinaj shpreh gëzimin për 17 Shkurtin dhe mërzinë për djalin

lipjanipress

Ambasadori i Meksikës në Serbi: Jemi të përkushtuar ta ndalojmë anëtarësimin e Kosovës në të gjitha organizatat ndërkombëtare

lipjanipress

“Murtaja e bardhë” në Serbi, çdo vit një qytet më pak

lipjanipress

Gjenden mbetje mortore në Novi Pazar

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli