LipjaniPress

Takime “urgjente” për Kosovën në Serbi

Lajme

Vuçiq takohet me serbët nga Kosova, presidenti Nikoliq urgjentisht me ambasadorët e Shteteve të Bashkuara, Kinës dhe Rusisë pas raundit të ri të dialogut me Kosovën, raporton “Novosti”.

Siç është raportuar nga gazeta, arsye e takimeve të Nikoliqit, ku merr pjesë edhe Marko Gjuriq, kreu i Zyrës për Kosovë, është “situata në Kosovë pas raundit të mbrëmshëm të negociatave në Bruksel”, raporton B92, përcjellë Gazeta Express/.

Nikoliq është takuar më parë me Carla Robin Hershey, koordinatorje e re e Kombeve të Bashkuara në Serbi.

Deutsche Welle njoftoi se bisedimet në mes të Beogradit dhe Prishtinës në Bruksel të mërkurën në mbrëmje “dështuan” dhe Tanjug njoftoi gjithashtu se kryeministri, Aleksandar Vucic, do të ketë një takim urgjent në Rashkë me përfaqësuesit e serbëve nga Kosova.

Sipas agjencisë, “pala serbe po frikësohet se Prishtina nuk po heqë dorë nga ideja në rritje e sulmeve mbi serbët në veri të Kosovës”.

Në të njëjtën kohë, Novosti raportoi se Vucic ka thirrur në mbledhjen edhe ministrin e Mbrojtjes, Zoran Gjorgjeviq.

Facebook Comments

Related posts

Ahtisaari ka plan edhe për Kataloninë

lipjanipress

Instrumentistët e Vegjël Popullor nga Lipjani shpërblehen me dy çmime në Festivalin e 14-të mbarëkombëtar në Fushë -Arrëz

lipjanipress

‘FSK’së i duhen 10 vjet që të arrijë nivelin e nevojshëm të Ushtrisë’ (Video)

lipjanipress

Limaj thotë se opozita do t’i fitojë 57% të votave në zgjedhjet e ardhshme (Video)

lipjanipress

Emisioni Komiteti Qendror – mysafir Lirak Çelaj (Video e plotë)

lipjanipress

Grupi i Kumanovës dënohet me 746 vjet burg

lipjanipress

Ministri Shala falënderon ambasadorët për ndihmën që dhanë për rrënimin e murit

lipjanipress

Eskalojnë raportet mes Turqisë e Holandës

lipjanipress

Dy kosovarë në Kongresin amerikan (FOTO)

lipjanipress

KQZ-ja flet pas vendimit të PZAP-it që Istogu të shkojë në rivotim

lipjanipress

NISMA për Kosovën dega Lipjan mbajti takim me kandidatët per asamble komunale.

lipjanipress

‘THE ROCK’ ËSHTË SHUMË I MADH PËR MAKINAT E “FAST AND FURIOUS”

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli