LipjaniPress

Si do të përgjigjej NATO nëse Serbia anekson Veriun?

Lajme

Sekretari i përgjithshëm i NATO’s, Jens Stoltenberg i pyetur nga gazetarët se si do t’u përgjigjej aleanca euro-atlantike pretendimeve për aneksimin e Veriut të Kosovës, siç ka ndodhur me Krimenë në Ukrainë, ka kujtuar se në Kosovë do të vazhdojë prania e trupave të KFOR’it për të siguruar stabilitet në këtë pjesë të Ballkanit.

“Prania E KFOR’IT është themeli i paqes dhe stabilitetit në Kosovë. Për këtë kemi vendosur ta vazhdojmë këtë prani”, tha Stoltennberg në konferencën e mbajtur pas takimit me kryeministrin Isa Mustafa.

“Mesazhi kryesorë është që të qetësoheni, dhe mos të shfrytëzohet retorika që ngreh tensionet”, shtoi ai, duke kujtuar NATO mbështetë dialogun e Brukselit dhe pret implementimin e marrëveshjeve të arritura atje mes Kosovës dhe Serbisë. /GazetaExpress/

Facebook Comments

Related posts

Korrupsioni i lidhur me moszbatimin e ligjeve dhe gjyqësorin jo efikas

lipjanipress

Vetëvendosje: Nëse zgjedhjet nuk manipulohen, PDK do të jetë në opozitë

lipjanipress

Kryetari Imri Ahmeti i përkushtuar për përkrahjen e sportistëve të rinjë

lipjanipress

Qeveria ka vendosur t’i pres serbët kurdo që ata vendosin të kthehen në institucione (Video)

lipjanipress

Imri Ahmeti: Besimi juaj ishte dhe do të jetë obligim për punë e përkushtim ndaj jush

lipjanipress

Amerikanët: Votuam për Trump, por s’duam që muri me Meksikën të ndërtohet

lipjanipress

Lista Serbe: Jeremiq s’mund t’i shohë serbët e Kosovës në sy

lipjanipress

AGK reagon ndaj kërcënimit të drejtorit të Gazetës Express Berat Buzhala

Press Lipjani

Ardian Gjini kandidat për kryetar të Gjakovës

lipjanipress

Vazhdojn pritjet deri në pesë orë në Merdare

lipjanipress

Rrahje mes disa personave në Lipjan (FOTO+VIDEO)

lipjanipress

Sondazhi: Liderja e ekstremit të djathtë Le Pen do t’i humbiste zgjedhjet presidenciale në balotazh

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli