LipjaniPress

Bukuresht: Qeveria formalisht e pezullon dekretin që nxiti protesta masive

Bota Lajme

Qeveria social demokrate rumune formalisht e ka pezulluar një dekret emergjent që disa vepra korrupsioni nuk i konsideronte më si vepra penale.
Vendimi u mor pas protestave masive që për gati një javë u mbajtën në tërë Rumaninë.

“Dekreti është hequr”, i ka thënë Reutersit një zyrtar qeveritar.

Kryeministri rumun, Sorin Grindeanu, ka njoftuar mbrëmë se ka vendosur ta pezullojë dekretin sepse nuk dëshiron që vendi të ndahet.

“Rumania duket e thyer në dy pjesë”, ka thënë Grindeanu.

Njoftimi i tij u bë deri dhjetëra mijëra njerëz protestonin në tërë vendin.

Policia ka njoftuar protesta e fundit ka pasur 330 mijë pjesëmarrës, që e bënë atë demonstratën më të madhe prej vitit 1989 ku u rrëzua regjimi dictatorial i Nikolla Çausheskut.

Dekreti qeveritar do të mbronte dhjetëra politikanë të dënuar apo hetuar për korrupsion.

Facebook Comments

Related posts

Rrahu gruan, arrestohet i dyshuari

Granit

AKR mbështet protestën e së shtunës me Ramushin.

lipjanipress

Kryeshefi i Stacionit të Autobusëve bëhet me veturë të re (VIDEO)

lipjanipress

Rrëfimi i Murat Jasharit për ‘Syrin e Popullit’, paralajmëronte hakmarrje ndaj liderëve politikë dhe fetarë (Video)

lipjanipress

Arrestohen pesë kosovarë në Zvicër për korrupsion

lipjanipress

Goditet organizata terroriste “Syri i Popullit”, arrestohen 5 persona

lipjanipress

Flakadon Gani Banushi: kandidat pë asamblenë komunale në Lipjan

lipjanipress

Lëvizja Vetëvendosje – Lipjan: Ftesë për qytetarët

lipjanipress

Nipi i Adem Jasharit ia ktheu pushkën KFOR-it (Video)

lipjanipress

19 vjet nga hyrja e NATO-s në Kosovë

lipjanipress

“Zaev ka pranuar ndryshimin e kufijve mes Maqedonisë, Shqipërisë dhe Kosovës”

lipjanipress

Babë e bir i sulmojnë mësimdhënësit në Gjilan me sopat

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli