LipjaniPress

Kryetari i Mitrovicës Veriore: Të martën e ndërtojmë strukturën e re betonike në zonën e këmbësorëve

Lajme

Kryetari i Mitrovicës së veriut, Goran Rakiq, ka paralajmëruar se të martën, më 7 shkurt, do të fillojë ndërtimi i, siç ka thënë ai, “një strukture betoni mbështetëse dhe të fortë në lartësi prej 70 centimetrash dhe gjerësi prej 120 centimetrash”, që sipas tij, do të “garantojë sigurinë për qytetarët e komunës së Mitrovicës së veriut”.

“Struktura e re mbështetëse do të përputhet shumë mirë edhe në aspektin mjedisor edhe estetik me projektin e ndërtimit të zonës së këmbësorëve në rrugën Mbreti Petër”, ka deklaruar Rakiq, raporton Radio Evropa e Lirë, duke e “falënderuar” siç është shprehur, “kryeministrin serb, Aleksandar Vuçiq për mbështetjen që ka çuar”, siç ka thënë ai, “drejt pajtimit edhe të përfaqësuesve relevantë ndërkombëtarë”’.

Një mur i ndërtuar që në dhjetor të vitit të kaluar, në kohën kur nisi rivitalizimi i urës në lumin Ibër, u rrënua të dielën më 5 shkurt, pas një marrëveshjeje të arritur ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe kryetarit Rakiq të Mitrovicës së veriut, e me lehtësimin e bashkësisë ndërkombëtare në Kosovë.

Zyrtarët shtetërorë të Kosovës, por edhe ata ndërkombëtarë që veprojnë në Kosovë, kanë thënë se në Mitrovicë nuk do të ketë më mure, kur janë pyetur në lidhje me ndërtimin e strukturës së re nga komuna e Mitrovicës së veriut në sheshin “Mbreti Petër”.

Atje është thënë se do të vendosen vetëm disa shtylla zhytëse elektronike që mund të komandohen nga distanca dhe që pengojnë hyrjen e automjeteve në shesh, ndërsa çelësin e tyre do ta kenë vetëm shërbimet emergjente në pjesën veriore të Kosovës.

Facebook Comments

Related posts

PDK vendos nesër nëse do ta përkrahë mocionin e opozitës për rrëzimin e Qeverisë

lipjanipress

Ndrroi jet gazetari Ganimet Klaiqi

lipjanipress

Kjo është dëshmia që e konfirmon! Iluminati ekziston

lipjanipress

Kryeministri: E zgjidhëm një problem të brendshëm me ndihmën ndërkombëtare (LIVE VIDEO)

lipjanipress

“Shqiptarët nuk vlejnë për ne!” Gazetari shqiptar i përgjigjet Marine Le Pen: Shqiptarët të dhanë Napoleonin, Nënë Terezën, mos doni edhe…

Press Lipjani

Edhe Lipjani pa balotazh: Kandidati i LDK’së merr 56 për qind

lipjanipress

Kryetari Ahmeti ka vizituar fabriken e lëngjeve MS Quality

lipjanipress

Udhëheqja e Alternativës zgjidhet me vota, Deda e Kusari-Lila nuk janë drejtues të saj

lipjanipress

Nga dita e premte 26/05/2017 banorët e një ndërtese nuk kanë rrymë elektrike(FOTO)

lipjanipress

Kocijancic tregon se për çfarë do të bisedohet në Bruksel

lipjanipress

Ahmetaj BE-së: Liberalizimi i vizave, tani ose kurrë

lipjanipress

Kaloi valixhen në aeroport, ajo që kapën rrezet X i tmerruan të gjithë

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli