LipjaniPress

Liderja e ekstremit të djathtë e hap fushatën parazgjedhore me sulm kundër islamit radikal dhe globalizimit

Bota Lajme

Liderja e ekstremit të djathtë, Marine Le Pen, e ka nisur fushatën e vet parazgjedhore për zgjedhjet presidenciale në Francë, me dy sulme ndaje islamit radikal dhe globalizmit.

Le Pen, kandidate e Frontit Nacional të Francës, tha sot para përkrahësve të vet në Lion se globalizimi është duke i mbytur komunitetet duke ia zënë frymën dalëngadalë, transmeton Express.

Partia e saj ka premtuar se do t’iu ofrojë francezëve një referendum për anëtarësinë e Francës në BE, nëse dështojnë bisedimet për rinegocimin e kushteve.

Zgjedhjet presidenciale në Francë do të mbahen më 23 prill, në njërën nga garat më të hapura në dekadat e fundit.

E presidenti socialist në largim, Francois Hollande, ka thënë se nuk do të kandidojë për një mandat të dytë.

Duke iu referuar një sulmi me thikë gjatë kësaj jave në muzeun e Parisit “Louvre”, Le Pen paralajmëroi kundër islamit radikal, duke thënë se ai e ka pikturuar një pamje të erret të Francës “nën pendën e fundamentalizmit islamik ku gratë do ta kishin të ndaluar hyrjen në një kafiteri apo të vishnin fustane të shkurtra”.

Facebook Comments

Related posts

NISMA për Kosovën dega Lipjan mbajti takim me kandidatët per asamble komunale.

lipjanipress

Gjykata Speciale ende nuk është e gatshme të nis procedurat gjyqësore

lipjanipress

Rrëfimi i Hamëz Jasharit, pak ditë para sulmit nga forcat serbe (Video)

lipjanipress

Intelektuali Agim Bahtiri godet komandantët

lipjanipress

Adem Grabovci në Gjykatë, po merret në pyetje për rastin e Fatmir Limajt(VIDEO)

lipjanipress

Mungesa e informacioneve për Sirinë, i ka radikalizuar kosovarët

lipjanipress

Ballkani kaplohet nga moti i lig

lipjanipress

Nikoliq: Thaçit ia zgjata dorën, por i thashë se je kriminel

lipjanipress

Rakiq viziton Qeverinë e Kosovës

lipjanipress

Hasan S Zeneli: Kur bota rrotullohet rreth komandant dreqit !!!

lipjanipress

Kryetari Ahmeti ka pritur në vizitë Kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj

lipjanipress

Kushtetuta dhe ligji ndërkombëtar ia pamundësojnë Serbisë t’a anulojë vendimin për pronat

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli