LipjaniPress

Rumunët s’e ndalin protestën

Lajme

Rreth 500 000 vetë manifestojnë të dielën në mbrëmje, megjithëse qeveria u tërhoq nga zbutja e legjislacionit antikorrupsion, në ditën e gjashtë të një proteste të paprecedentë që prej përmbysjes së regjimit komunist, njoftojnë mediat e vendit.

Tërheqja nga një dekret që do tu kishte bërë të mundur politikanëve t’i shpëtonin ndjekjes penale nuk e qetësoi zemërimin e manifestuesve, të cilët ishin rreth 250 000 vetë në Bukaresht përpara godinës së kryeministrit socialdemokrate Sorin Grindeanu.

Manifestuesit në kryeqytetin rumun, me flamuj të Bashkimit evropian në duar, thërrisnin në kor « Largohuni » dhe «Hajdutë », përcjell Atsh.

Por, kryeministri Sorin Grindeanu nuk pranon të japë dorëheqjen, duke deklaruar në një intervistë televizive se « mban përgjegjësi ndaj të gjithë atyre që votuan për partinë e tij në zgjedhjet e 11 dhjetorit.

Facebook Comments

Related posts

Te Kojshia Show i ftuar Gani Geci (VIDEO)

lipjanipress

Sindikata e Doganës e shqetësuar për sulmin ndaj oficerëve doganorë në Vushtrri

lipjanipress

Tash për tash s’ka indikacion për zgjedhje të parakohshme, Më i zëshmi për të shkuar në zgjedhje është deputeti i PDK-së Shukri Buja

lipjanipress

Vucic i takon liderët serbë të Kosovës në një lokacion të çuditshëm – në Rashkë

lipjanipress

Serbia ka bllokuar linjën energjetike Kosovë-Shqipëri

lipjanipress

Vajza e Xhemajl Mustafës shpreson që Specialja ta zbardhë vrasjen e babait të saj

lipjanipress

E rrahu dhe e la të zhveshur ish-të dashurën në rrugët e Shkupit

lipjanipress

Të shtëna me armë në një shkollë në Francë, ka të plagosur

lipjanipress

U ndihmuan me miell mbi 600 familje me nevojë në tërë Kosovën

lipjanipress

Listë e zezë për kompanitë që lanë udhëtarët të presin në aeroporte

lipjanipress

Vendimi për Haradinajn më së largu deri më 14 shkurt – Serbia ende s’i ka dorëzuar letrat

lipjanipress

Partitë politike ta gjejnë një formulë për Demarkacionin, thotë Haliti

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli