LipjaniPress

Serbët ankohen: I kishim ndërtuar tri shtëpi me para të murit të rrënuar

Lajme

Serbët lokalë me buldozerë të dielën rrënuan një mur të cilin e ndërtuan në qytetin e ndarë etnikisht të Mitrovicës, pas disa javë tensionesh mes Kosovës dhe Serbisë në lidhje me këtë çështje.

Serbët, të cilët nuk e njohin Kosovën si shtet, nisën ndërtimin e murit në dhjetor, duke thënë se po bëhej për shkak të mbrojtjes nga rrëshqitja e dheut, por qeveria në Prishtinë tha se struktura ishte një përpjekje për të ndarë edhe më tutje qytetin në vija etnike dhe duhet rrënuar, raporton Reuters.

Presidenti serb, Tomisllav Nikoliq, ka akuzuar autoritetet në Prishtinë se po dëshirojnë të nisin një luftë, ndërsa homologu i tij kosovar, Hashim Thaçi, ka akuzuar Serbinë se po e shfrytëzon shembullin e Rusisë në Krime për të aneksuar pjesën veriore të Kosovës.

“Turp të kenë. Mund të kishin ndërtuar tri shtëpi me këto para”, ka thënë një qytetar serb, Jovo Iliq, i cili po shikonte buldozerët teksa po e shkatërronin murin, transmeton Koha.net.

Karabinierët italianë po e ruanin zonën si pjesë e misionit të NATO-s.

Facebook Comments

Related posts

Serbia rekruton 500 ushtarë më shumë pas tensioneve me Kosovën

lipjanipress

Kjo është agjenda e plotë e manifestimeve të Pavarësisë

lipjanipress

Ende e pasigurt mbështetja financiare nga shteti për të akuzuarit nga Specialja

lipjanipress

Thaçi rrugës për Bruksel në takim me krerët e BE’së: Do të flasim për vizat dhe për FSK’në

lipjanipress

Zaev edhe më tutje nuk guxon të flasë për të drejtat e shqiptarëve

lipjanipress

Përurohet objekti i ri shkollor në Bujan

lipjanipress

Policia britanike: Jemi duke e trajtuar sulmin si incident terrorist (Foto)

lipjanipress

Kryeprokurori i Prizrenit ua ndalon alkoolin prokurorëve

lipjanipress

Vendet që do të mbesin pa rrymë gjatë ditëve në vijim

lipjanipress

FSK stërvitet me ushtrinë e Shqipërisë – Demolli nuk e përmend në Tiranë themelin e ushtrisë së Kosovës

lipjanipress

97 veta përfunduan provimin e Jurisprudencës

lipjanipress

Anija e inteligjencës ruse fundoset në Detin e Zi (Video)

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli