LipjaniPress

Shfaqen postere anonime kundër Papa Françeskut nëpër Romë (Foto)

Bota Lajme

Janë shfaqur postere anonime nëpër Romë, në të cilat Papa Françesku akuzohet se po i sulmon katolikët konservatorë.
Por, ato janë larguar shpejt nga autoritetet në Romë, transmeton Express.

Posterët, e vendosura gjatë natës mes së premtes dhe të shtunës nga aktivistë të panjohur, shfaqnin një fotografi të papës me fytyrë të vrazhdët dhe me slogan: “Ku të ka mbetur mëshira?”

Teksti nëpër këto postere e ka akuzuar papën për disa ndërhyrje ndaj konservatorëve, përfshirë dhe atë që në këto afishe është përshkruar si “heqja e kokës së Kalorësve të Maltës”.

Ky mesazhi i referohej një urdhri të lashtë katolik për kalorësit, i cili tani është bamirësi në tërë botën dhe ish-shefi i së cilës ia dorëzoi dorëheqjen papës javën që shkoi, pas mosmarrëveshje publike që zgjati për dy muaj.

Facebook Comments

Related posts

Ushtari i NATO’s ka bërë diçka të mrekullueshme për Drenasin (Foto)

lipjanipress

Pas njohjes, Hoxhaj viziton Singaporin për bashkëpunim ekonomik(VIDEO)

lipjanipress

Interpoli pastron listat, vetëm dy kosovarë të kërkuar publikisht (FOTO)

lipjanipress

Lokja nga Lipjani të cilës iu vranë 5 meshkuj të shtëpisë rrëfen se si e shau serbin në sy (Video)

Granit

Mashtrimi me subvencione, i bashkakuzuari në rastin e ish-deputetit thotë se përvetësoi mbi një mijë euro

lipjanipress

Lëvizja Vetëvendosje – Lipjan: Ftesë për qytetarët

lipjanipress

Mediat serbe në panik: NATO po e armatosë Kosovën për ta marrë Veriun

lipjanipress

Përfundojnë “Ditët e Agimit” – rikujtohet vepra e Agim Ramadanit

lipjanipress

Behgjet Pacolli Një mundësi e jashtëzakonshme për Amerikën shkruan ne facebook.

lipjanipress

Ramiz Kelmendi ‘godet’ Shpend Ahmetin: Duaje tënden me jahte, vodka ruse e përcjellëset e Serbisë

lipjanipress

Begaj: Krenar që Nuk Kishte Asnjë të Vdekur nga Rriqrat

lipjanipress

Ramush Haradinaj flet nga Franca: Më ngeli merak që s’isha në përvjetorin e Rugovës (Audio)

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli