LipjaniPress

Duhani, shkaktar i 85 për qind të rasteve me kancer në mushkri

Lajme Shneta

Duhani vret rreth 6 milionë njerëz në botë, çdo vit. Në 85 për qind të rasteve pirja e nikotinës është shkaktar i vdekjeve nga kanceri i mushkërive.

Kështu u tha nga Faik Hoti i Ministrisë së Shëndetësisë në tryezën shkencore të Bordit Nacional për Kontroll të Kancerit e organizuar për të shënuar Ditën Botërore kundër kësaj sëmundjeje vdekjeprurëse.

Ministri i Shëndetësisë, Imet Rrahmani, potencoi se kanceri po sfidon gjithë botën, dhe se Ministria se ai drejton janë të angazhuar maksimalisht rreth trajtimit të kësaj sëmundjeje.

Facebook Comments

Related posts

Mirsad Tahiri: Jemi me Kombë Ashkanli, Jo RAE

lipjanipress

Thaçi: BE nuk po i kupton deputetët që s’i hapin rrugë liberalizimit të vizave

lipjanipress

Maqedoni – Nga 2.900 bursa vetëm 373 për studentët shqiptarë

lipjanipress

Haradinaj: Po mbahem peng në Francë

lipjanipress

Asfaltohen rrugicat në fshatin Kraishtë, gjithashtu Filluan punimet për asfaltimin e rrugicave në Ribar të Madh

lipjanipress

Gjendet një bombë e Luftës së Dytë Botërore në Selanik, evakuohen 50 mijë banorë

lipjanipress

AMBASADA BRITANIKE: QEVERIA ARGUMENTOI LIGJSHMËRINË E DREJTORIT TË DOGANAVE

lipjanipress

Quni nuk tregon se si do të votonte për demarkacionin

lipjanipress

Albin Kurti pikëllohet për rrënimin e murit

lipjanipress

Gjenerali amerikan: Mund të nis lufta në Europë

lipjanipress

Vetëvendosje u shkon tek dyert qytetarëve për t’i thirrur për protestën e nesërme

lipjanipress

Punëtori për hartimin e Rregullores së re për subvencionet

Press Lipjani
Albanian
Kalo te paneli