LipjaniPress

Gecaj godet prapë Vetëvendosjen: Nga pushteti na largojnë veç nëse na vrasin rrugëve (Video)

Lajme

Zëvendësministri i Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj, ka folur në detaje lidhur me marrëveshjen për heqjen e murit që ndodhi të dielën në Mitrovicën e Veriut.

Gecaj ka thënë se atë natë, kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiq, e ka pas plotësisht çështjen në duart e tij, duke aluduar në mos koordinimin e tij me Qeverinë e Serbisë.

Madje Gecaj ka thënë se fillimisht është menduar edhe ridizajnimi i këtij muri.

Gecaj ka thënë në RTV Dukagjini se pikërisht dialogu për murin sjelli atmosferë që mund ta rikthej Listën Serbe në Institucione, duke i hapur rrugë edhe krijimit të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.

Ai ka folur edhe për opozitën, duke thënë se ata prej fillimit u mundua ta rrëzojë këtë qeveri, përfshirë edhe me dhunë. Por, sipas tij, këtë opozita nuk mund ta bëjë në asnjë mënyrë, pos nëse siç thotë ai, i vret nëpër rrugë.

“Mund të shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme vetëm nëse PDK dhe LDK e dëshirojnë. E kanë provuar me të gjitha mënyrat, përfshirë edhe dhunën. Nuk ka, vetëm nëse dalin të na vrasin rrugëve”, ka thënë ai.

Gecaj edhe një herë është shprehur i bindur se demarkacioni është në rregull, dhe se të njëjtin rezultat e pret edhe nga komisioni i ri për matje të territorit.

Madje, Gecaj ka kërkuar përgjegjësi nga komisioni Qeveritar i udhëhequr nga Murat Meha, nëse kjo del ndryshe, por thotë se do të jap përgjegjësi edhe vet.

Facebook Comments

Related posts

Avokati Alban Arifi: Kryetari i Lipjanit Imri Ahmeti, përmes padisë, po kërcënon gazetarin Granit Duriqi

lipjanipress

12-vjeçarja vdes pas përdorimit të tepërt të deodorantit

lipjanipress

Çelaj, i gatshëm të kandidojë për kryetar të Prishtinës (Video)

lipjanipress

ATË QË DO TË DUHEJ TA BËNTE KOMUNA E BËJNË QYTETARËT

lipjanipress

Për Kravatat e Kryeministrit Haradinaj, “kujdesen edhe disa bashkëatdhetar nga Luksemburgu”

lipjanipress

Ish Kryeministri i Kosoves ndërron jetë!

lipjanipress

Aksidentohet për vdekje motoristi shqiptar në Zvicër

lipjanipress

Nipi i Adem Jasharit ia ktheu pushkën KFOR-it (Video)

lipjanipress

Zvonko Veselinovic në takim me Vucicin

lipjanipress

Hoxhaj: Me këtë territor të Kosovës na kanë njohur 114 shtete

lipjanipress

Dënimi i Dytë nga PZAP-i i Mimoza Kusari-Lilës

lipjanipress

KOSOVËS DHE QYTETARËVE TÊ SAJ NUK I DUHET NJË QEVERI E VARUR NGA LISTA SERBE

Granit
Albanian
Kalo te paneli