LipjaniPress

Kosova ka vite që ka zënë vend në diplomacinë e Rusisë, thotë Lauka

Lajme

Ish-ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, njëherësh njohës i politikës ruse, Islam Lauka, ka thënë se çështja e Kosovës ka disa vite që ka zënë vend në diplomacinë ruse.

Ai ka thënë se Kosova për këtë nuk ka fituar njohje nga të gjitha shtetet, sepse kundërshtar i kësaj është Rusia.

Lauka në “Zona B” të Klan Kosova ka pohuar se ka pasur momente edhe nënvlerësimi të Rusisë, por që tani kanë kaluar në mbivlerësim duke vlerësuar se shteti rus ka trashëguar një potencial me peshë globale nga ish-Bashkimi Sovjetik.

“Ne kemi një rezolutë që ka vulën e Rusisë në Këshillin e Sigurimit dhe për fat të keq edhe në Kosovë edhe në Shqipëri nisur nga disa deklarata të Putinit ka një moskuptim një keqinterpretim bile edhe një entuziazëm naiv te disa analistë sikur Putini është shprehur që Kosova ka ligjshmëri për pavarësinë e saj edhe Krimeja ka ligjshmërinë e vet”, ka pohuar Lauka.

Facebook Comments

Related posts

Vdekja e 27-vjeçares në Gjinekologji: Familja kërkon ekspertizë të re (Video)

lipjanipress

Ministrja e Integrimit Europian në Serbi: BE-ja s’është e plotë pa Serbinë

lipjanipress

Qeveria dënon aktin kriminal ndaj Vllasit -kryesit të japin përgjegjësi

lipjanipress

VIDEOSKANDAL:SHEFI I KABINETIT TË SFARQËS JEP PARA PËR TË VOTUAR LDK-N

lipjanipress

19 vjet nga hyrja e NATO-s në Kosovë

lipjanipress

Turqia thotë se viktimat siriane kanë shenja të ‘sarinit’

lipjanipress

Video ekskluzive nga momenti i të shtënave në Pejë

lipjanipress

Krime kundër njerëzimit në Siri, mbi 70 të vdekur në mesin e tyre edhe fëmijë vriten me helm kimikë

lipjanipress

Nëse Thaçi i kërkon Serbisë ta njohë Kosovën, Vuçiq e ka një përgjigje

lipjanipress

Mesazhi i Papa Françesku për Kosovën: Mos bëni luftë

lipjanipress

Ushtria bëhet sivjet

lipjanipress

LSDM premton pensione shtetërore për të gjithë qytetarët

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli