LipjaniPress

Kosova nuk ka bërë mjaft për minoritetet, thotë O’Connell

Lajme

Numri një i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell, ka shprehur bindjen se Kosova nuk ka bërë mjaft në integrimin e komuniteteve.

Në emisionin “Ekonomia me Erëzën” në KTV, O’Connell tha se gjendja e komuniteteve, si ai ashkali, është shumë e vështir dhe se duhet të krijohen hapësira ekonomike.

“Përfshirja e komuniteteve është shumë e rëndësishme. Por, mos të mendohet që e vetmja kërkesë është largimi i një treni, një muri ose diçka e tillë. Duhet të krijohet hapësirë ekonomike. A ka bërë Kosova mjaft për të integruar njerëz? Nuk mund të them se po. Mos të flasim vetëm për komunistin serb, por p.sh. komunitetit ashkali në Fushë Kosovë është në gjendje shumë të vështirë”, deklaroi O’Connell, përcjell Koha.net.

Qeveria e Republikës së Kosovës thotë vazhdimisht se deri më tani ka ndërmarrë masat e nevojshme për t’u siguruar se personat që iu përkasin komuniteteve të kenë të drejta të barabarta.

Në Kosovë jetojnë komuniteti serb, turk, boshnjak, rom, shkali, egjiptas, goran, etj.

Facebook Comments

Related posts

Muja u shkruan kolegëve: Ky është propozimi im për demarkacionin

lipjanipress

Festohet 12 Qërshori, Dita e Çlirimit të Komunës së Lipjanit

lipjanipress

Inaugurohet objekti muze “Ish selia Ipeshkvnore e Kosovës” në Ferizaj

Press Lipjani

Opozita pyet nëse Presidenti ka bërë puç duke marrë edhe pozitën e Kryeministrit

lipjanipress

INTERVISTE EKSKLUZIVE – RAMUSH HARADINAJ (VIDEO)

lipjanipress

Molliqaj: Jap dorëheqje nëse del ndonjë lidhje mes VV-së dhe Devollëve

lipjanipress

Ky është vendimi i Gjykatës turke për gylenistët e deportuar nga Kosova

lipjanipress

Kryetari i komunës, z. Naim Ismajli, po merr pjesë në Komitetin Drejtues të NALAS-it

Press Lipjani

Deputetët Albin Kurti dhe Donika Kadaj- Bujupi mbesin në paraburgim

lipjanipress

Goditet organizata terroriste “Syri i Popullit”, arrestohen 5 persona

lipjanipress

Fauz Xhemajli, nënkryetar i Lipjanit

lipjanipress

Vllasi thotë se dikush e ka thirrur nga Rusia pas sulmit (Video)

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli