LipjaniPress

Mbi 106 të vdekur në ortekun e borës në Afganistan

Lajme

Më shumë se 106 persona kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë janë lënduar në një ortek të borës dhe si pasojë e reshjeve të mëdha të borës në Afganistan.

Në incidentin më vdekjeprurës, 53 persona vdiqën në një fshat në një ortek të borës në provincën lindore të Afganistanit, Nuristan, në kufi me Pakistanin, transmeton Express.

Trembëdhjetë persona po ashtu janë vrarë në një ortek të borës në veri të Pakistanit, nëntë nga ta në qytetin Chitral.

Dhjetëra shtëpi janë shkatërruar dhe raportohet se njerëzit kanë vdekur nga të ftohtit e madh, të bllokuar në makina.

Ministri afgan për Fatkeqësi Natyrore, Wais Ahmad Barmak, e ka konfirmuar numrin e të vdekurve për BBC. Ka pasur ortekë të borës edhe në veri të kryeqytetit afgan, Kabul.

“Ortekët e borës i kanë varrosur dy qytete të tera,” ka thënë zëdhënësi i kësaj ministrie, Barg Matal.

Facebook Comments

Related posts

Intelektuali Agim Bahtiri godet komandantët

lipjanipress

‘FSK’së i duhen 10 vjet që të arrijë nivelin e nevojshëm të Ushtrisë’ (Video)

lipjanipress

Rashiq: Lista Srpska është dashur ta rrëzojë Qeverinë

lipjanipress

Nxënësit në Ferizaj u qëlluan me thikë, ndaj tyre do të merret masa

lipjanipress

IMRI AHMETI: QYTETARËT PËRMES VENDIMMARRJES NDIKOJNË NË ZHVILLIM

lipjanipress

Filloj ndërtimi i sallës së sporteve në Rufc të Ri

lipjanipress

Veseli: Të rënët e Rezallës janë meritorë të lirisë sonë

lipjanipress

Kështu duket qyteti qe e ndërtoi Pacolli nga zeroja (Foto)

lipjanipress

KOMUNITETI I FSHATIT LLUGAXHI NË LONDER MBËSHTET SELATIN RETKOCERIN

lipjanipress

Kastriot Luma, zgjedhet Kryetar në Kuvendin e të Rinjve të Kosovës!

lipjanipress

Zyrtari i AAK’së kritikon Shpend Ahmetin pse keqpërdori familjen për të arsyetuar jahtin

lipjanipress

Nis përdorimi i shqipes në Maqedoninë jugore (FOTO)

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli