LipjaniPress

Merkel paralajmëron Trumpin për masat proteksioniste

Lajme

Nëse SHBA’ja do të vë në zbatim masa të tilla proteksioniste, si tarifat mbi importet, atëherë Gjermania do të duhet të vendosë se si do të reagojë.

Kështu ju përgjigj kancelarja Angela Merkel paralajmërimit të presidentit Donald Trump për të taksuar me 35 për qind automjetet gjermane të importuara në tregun amerikan.

Këshilltari i lartë për tregtinë i kreut të Shtëpisë së Bardhë e ka akuzuar Gjermaninë se ka përdorur një monedhë tepër të zhvlerësuar për të fituar avantazh ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe vetë partnerëve europianë.

“Duhet të shohim se çfarë do të bëjë administrata amerikane dhe më pas të vendosim se si të reagojmë.
E kam thënë shpesh se i mbështes marrëveshjet shumëpalëshe tregtare.
Besoj se bota arriti të kapërcejë krizën financiare e bankare pasi reaguam të bashkuar”.

Merkel theksoi se SHBA’ja ishte partneri më i rëndësishëm tregtar i kompanive gjermane dhe se Berlini është i përkushtuar të ruajë lidhje të forta me Uashingtonin.

Facebook Comments

Related posts

Policia: Do të veprojmë në tërë Kosovën në mbrojtje të votës

lipjanipress

Mbi dy orë pritje për një kontroll në QKUK

lipjanipress

Shefi i Aleancës Kosovare të Bizneseve dënohet me 18 muaj burgim

lipjanipress

‘Drejtimi i veturës së djegur kah Mitrovica e Jugut i qëllimshëm’

lipjanipress

Vdekja e 27-vjeçares në Gjinekologji: Familja kërkon ekspertizë të re (Video)

lipjanipress

Fajon: Nëse nuk ratifikohet Demarkacioni, Kosovës do t’i duhen vite të tëra për liberalizim (Video)

lipjanipress

Problemet e mërgimtarëve gjatë aplikimit për të votuar në Kosovë

lipjanipress

Rrënimi i murit ruajti paqen në rajon: Vuçiq

lipjanipress

Ambasadori Delawie i drejtohet edhe Kuvendit: Hidheni poshtë projektligjin për ushtrinë

lipjanipress

Kandidati Hajrullahu viziton Qendrën për punë Sociale në Lipjan.

lipjanipress

Haradinaj: Nëse Qeveria vonon projektligjin e Ushtrisë, e bëjmë deputetët

lipjanipress

Sërish sulme në Siri, vriten dhjetëra persona

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli