LipjaniPress

Qytetarët e Luginës të zhvendosur në Kosovë s’po mund të pajisen me dokumente

Lajme

Disa qytetarë nga Bujanovci, Presheva e Medvegja u dëbuan me dhunë, pasi ngritën zërin kundër Serbisë e disa të tjerë për të kërkuar kushte më të mira jetese.

Konsiderohet se një numër prej 8 mijë vetash nga kjo pjesë u vendosën nëpër shumë vende të Kosovës, kryesisht në Gjilan, raporton KTV.

Shumë prej tyre nuk kanë asnjë dokument identifikimi gjë që po u shkakton telashe të mëdha si në shkollim ashtu edhe në punësim.

Për të marrë një dokument identifikimi ata duhet t’i plotësojnë dhjetë kritere, e njëri ndër ta është edhe dorëzimi i një dokumenti prej nga kanë ardhur.

Por, për shumë prej tyre një gjë e tillë është e pamundur. Ankohen se Qeveria nuk është munduar asnjëherë që t’ua bëjë atyre një zgjidhje.

Rreth 800 banorë janë lajmëruar në Zyrën për Medvegjë, Bujanovc dhe Preshevë, të cilët nuk kanë deklaruar dokumente identifikimi.

Kërkojnë që Ministria e Punëve të Brendshme të nxjerrë një udhëzim administrativ në përputhje me ligjin për azil.

Por, në Ministrinë përgjegjëse thonë se ky ligj është në procedurë të plotësim-ndryshimin.

Sipas Arifit, rreth 600 qytetarë nga kjo pjesë janë pajisur me dokumente identifikimi të Kosovës.

Facebook Comments

Related posts

Vihet gurëthemeli për ndërtimin e Shkollës së Mesme Profesionale “Adem Gllavica” në Lipjan

lipjanipress

Mustafa shpjegon se çfarë ndodhi mes tij dhe Vuçiqit në Sarajevë (Video)

lipjanipress

Musliu thotë se gjendja e shqiptarëve në Veri është e rëndë

lipjanipress

DnV nis fushatën “As unë nuk votoj kandidatë të korruptuar”

lipjanipress

Vuçiq e Bërnabiq në takim që nga ora 10, flasin për Kosovën

lipjanipress

Anija kozmike arrin në Gjithësi

lipjanipress

Kur Slobodan Milosheviq i premtonte turmës në Beograd arrestimin e Azem Vllasit (VIDEO)

lipjanipress

Presidenti Thaçi priti një delegacion të ashkalinjve të Kosovës për 14 vjetorin e ditës së tyre të flamurit

lipjanipress

Haradinaj: Nëse Qeveria vonon projektligjin e Ushtrisë, e bëjmë deputetët

lipjanipress

Letër e hapur për Thaçin: President, nise plotësimin e ligjit për Gjykatën Speciale

lipjanipress

Kusari – Lila zotohet për angazhim të mëtutjeshëm në tolerancën ndërfetare

lipjanipress

Në zgjedhjet e 11 qershorit mund të kandidojnë edhe të akuzuarit për krim e korrupsion

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli