LipjaniPress

Lufta e 3-të botërore?! Ja ku do të fshihen njerëzit më të pasur në botë në këtë kohë katastrofike

Bota Lajme

Një ndër pyetjet që është shtruar së fundmi mbi Luftën e 3-të botërore, është se ku do të strehohen njerëzit më të fuqishëm?

Mësohet se njerëzit më të pasur, siç janë udhëheqësi dhe themeluesi i “PayPal”, Peter Tila dhe mbretërit tjerë të Silicon Valley, janë duke blerë parcela të mëdha toke në Zelandën e Re, në mënyrë që të evakuohen atje në rast të ndonjë shpërthimi të Luftës së Tretë Botërore, goditjes së ndonjë asteroidi, sulmeve bërthamore, epidemive me një fjalë në rast të Apokalipsit.

Shumë spekulojnë se ky trend është shkaktuar që nga fitorja e papritur në zgjedhjet presidenciale e Donald Trumpit.

Në janar të këtij viti një numër i madh i të huajve, kryesisht amerikanë dhe australianë, kanë blerë më shumë se 2.250 kilometra katrorë të tokës, që është katër herë hapësirë më e madhe sesa që ishte blerë gjatë të njëjtës periudhë të vitit të kaluar.

Për shkak të lehtësimeve tatimore, amerikanë po blejnë në masë të madhe toka edhe në Kili.
Milionerët janë shumë të kujdesshëm sa i përket investimeve, dhe për këtë arsye investojnë paratë në blerjen e Bitcoin për t’u mbrojtur kundër bankrotimit të bankave.

Disa prej manjatëve më të fuqishëm janë duke u përgatitur me kujdes për një jetë të izoluar. Kështu, Marvin Liao, ish-drejtori i Yahoo, ka filluar të ushtrojë shigjetarin dhe i ka siguruar familjes së vet një arsenal të tërë armësh të ftohta.

Facebook Comments

Related posts

Mblidhen 47 mijë euro për veteranin britanik të UÇK-së(FOTO)

lipjanipress

Rrugëtimi i sigurt drejt fitores së kryetarit Ahmeti pa balotazh në zgjedhjet e 22 tetorit, u dëshmua edhe në Akllap

lipjanipress

Ku mbeti lista e gjat e kriminelve serb që morën pjes në masakrat dhe dhunimet e shkaktuara në Kosovë

lipjanipress

Pritje madhështore për kryetarin Imri Ahmeti nga banorët e fshatit Bujan(Video+Foto)

lipjanipress

Agani shkarkon disa anëtarë të partisë, vendos për koalicion me Veselin

lipjanipress

Prizren: Për t’u shpëtuar shefave hidhet nga kati i dytë

lipjanipress

Zaev i kërkoi Ivanovit që ta tërheqë vendimin

lipjanipress

Suedia i mbron zyrtaret e veta që veshën shami gjatë vizitës në Iran (Foto)

lipjanipress

Zaev edhe më tutje nuk guxon të flasë për të drejtat e shqiptarëve

lipjanipress

Kryetari i Komunës së Lipjanit Imri Ahmeti nënshkruan Memorandum Mirëkuptimi me përfaqësues të Programit Rajonal për Demokracinë Lokale në Ballkanin Perëndimor (ReLOaD)

lipjanipress

Kryetari Ahmeti Njofton të gjithë qytetarët e Komunës së Lipjanit

lipjanipress

Ministri Hamza tregon kush do të përfitojë nga rritja e pagave

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli