LipjaniPress

Alarmi vjen nga Franca: Trump dhe Putin do të “rivizatojnë” hartën e Evropës

Lajme

​Donald Trump dhe Vladimir Putin po tentojnë të rivizatojnë hartën e Evropës, pas bombës ‘Brexit’ nga Britania e Madhe.
Alarmi vjen nga një grup i politikanëve francezë, me në krye Jean-Pierre Raffarin, ish-kryeministër i Francës dhe raportohet nga The Independent.

Presidenti i ri amerikan, thonë ata, mund të përdorin nevojën e dëshpëruar të Britanisë për një marrëveshje tregtare me Shtetet e Bashkuara, për të minuar dhe dobësuar Bashkimin Evropian.

Theresa May ishte udhëheqësi i parë i huaj që vizitoi Shtëpinë e Bardhë pas zgjedhjeve dhe Trump deklaroi se një marrëveshje e re tregtare mes SHBA dhe Britanisë së Madhe do të bëhet me shpejtësi pas Brexit.

Diplomatët europianë theksojnë se Londra ka luajtur në mënyrë të përsëritur “kartën Trump”, përcjell Panorama, duke pretenduar se duke e lënë tregun e vetëm evropian nuk do të ketë pasoja negative ekonomike.

Trump dhe këshilltarët e tij kanë qenë të zëshëm në sulmet e tyre në Bashkimin Evropian, dhe Jean-Pierre Raffarin, ish-Kryeministri francez, ka shprehur shqetësim të thellë se administrata amerikane ka në shënjestër shtetet individuale anëtare për marrëveshje britanike të stilit dypalësh për të testuar solidaritetin e BE.

“Trump është duke u përpjekur të mbajtur peng BE-në me Brexit”, tha ai, duke shtuar se “Vladimir Putin dhe aleatët e tij mund të përdorin të tilla manovra për të destabilizuar aleancën evropiane perëndimore”.

Sipas tij, kjo parashikon përpjekjen për t’i ndarë shtetet.

“Takimi mes May dhe Trump është diçka që na prek. Vështirësia me Trump është se ai është plotësisht i paparashikueshëm, ne duhet të shohim se çfarë ai do të bëjë. Por ne kemi marrë sinjale shqetësuese”, tha Rafarin.

“SHBA dëshiron të bëjë marrëveshje dypalëshe me miqtë e saj. Ne nuk pranojmë këtë qasje, ne jemi të bashkuar në Bashkimin Evropian dhe ne duhet të qëndrojnë së bashku”, tha ai më tej.

Facebook Comments

Related posts

LDK i reagon Thaçit, jep sinjale se nuk do të votojë për Ushtrinë

lipjanipress

Veseli: Ata që manipuluan me listat e veteranëve duhet të turpërohen

Rexhep Isufi

Teoritë e konspiracionit: Gjenerali kroat është shëndoshë e mirë, vetëvrasja u inskenua

lipjanipress

LDK-Lipjan:Në Qylagë do të funksionalizojmë Zonën Ekonomike

lipjanipress

Erdogan: Evropa “fashiste dhe mizore”, po i ngjan Luftë së Dytë Botërore

lipjanipress

Shpend Ahmeti vazhdon të bëhet “horë me tupan” (Foto)

lipjanipress

Rrëfimi i shtatzënës shqiptare që i shpëtoi sulmit në Stokholm

Press Lipjani

Sherifi për Gjykatën Speciale dhe ushtrinë

lipjanipress

Shpërthen dhuna në protestën për 22 vjeçarin e dhunuar nga policia në Francë (Foto)

lipjanipress

Dy kosovarë në Kongresin amerikan (FOTO)

lipjanipress

Milaim Zeka: Nëse ju vrau PDK-ja pse bëtë koalicon me ta?

lipjanipress

Shqiptarët djegin shtëpinë që të fitonin milionat nga Sigurimet

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli