LipjaniPress

Çka po ndodh, blindohet Moska me trupa, raketa dhe avionë

Lajme

Një ditë më parë presidentit rus, Putin kërkoi gatishmëri të lartë forcave ajrore për të qenë gati për luftë.
RS raporton sot se sistemi i mbrojtjes ajrore është mobilizuar në afërsi të Moskës në një stërvitje të parakoshme.“Njësitë e forcës së mbrojtjes ajrore që janë përgjegjëse për të mbrojtur Moskën dhe rajonin qendror janë vënë në gatishmëri të lartë luftarake,” tha Ministria ruse e Mbrojtjes në një deklaratë.

Kontrolli përfshin ripozicionimin e baterive të S-300, sistemet e mbrojtjes ajrore S-400 dhe raketave, tha ministria. Stërvitja e mbrojtjes ajrore është pjesë e urdhrit të Putin për forcat ajrore. Ajo përfshin rreth 45,000 trupa, 1700 pjesë e pajisjeve ushtarake, duke përfshirë 150 avionë dhe 200 lëshues raketash tokë-ajër. Detajet i ka dhënë zëvendës ministri i Mbrojtjes Aleksandr Fomin, që informon lidhur me situatën.

“Gjatë testit ne i kushtojmë vëmendje të veçantë vendosjes së mbrojtjes ajrore dhe gatishmërisë së grupeve të aviacionit për t’iu përgjigjur një agresioni,” tha Fomin.

Facebook Comments

Related posts

“ENVER SEKIRAQA I LIRË, ALBIN KURTI NË BURG”

lipjanipress

Gllavica përkrahë fuqishëm Dr. Fitim Selimin

lipjanipress

Ahmetaj BE-së: Liberalizimi i vizave, tani ose kurrë

lipjanipress

Jep dorëheqje zëvendësministri Lirak Çelaj

lipjanipress

Plagoset një femër me armë zjarri në Prishtinë

lipjanipress

Në këto vende nuk do të ketë rrymë gjatë ditëve të ardhshme

lipjanipress

Të rinjtë të gatshëm t’i shërbejnë Ushtrisë së Kosovës

lipjanipress

Këtu përqafohen Prindërit horror në gjykatë

lipjanipress

Murat Jashari vllau i “Ismet Jasharit” ishte zotuar se do të vriste ‘tradhtarët’ (Foto)

lipjanipress

Ky është drejtori i ri i Doganës së Kosovës

lipjanipress

Krime kundër njerëzimit në Siri, mbi 70 të vdekur në mesin e tyre edhe fëmijë vriten me helm kimikë

lipjanipress

Kosovarja dënohet nga Zvicra, veç pse këndoi këngë “I feel good” në vend publik

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli