LipjaniPress

Hoxha i SPRTK-së: Udhëheqja e RTK-së nuk jep përgjegjësi për asgjë

Lajme

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të RTK–së Fadil Hoxha në emisionin e Interaktiv të KTV-së ka treguar për synimet e kësaj sindikate që me Ligjin për RTK-në të bëhet një zgjidhje e përhershme e financimit të transmetuesit publik në mënyrë që ai jetë në funksion të informimit të drejtë e të paanshëm e në shërbim të politikës ditore.

Ai ka shtuar se udhëheqja e RTK-s është më megalomania në rajon, me drejtori, borde e menaxhmente që bëjnë shpenzime më së shumti në rajon dhe që nuk japin llogari për asgjë ndërsa ka shtuar se nuk shfrytëzohen resurset e brendshme por merren resurse nga jashtë për të cilët bëhen pagesa të dyfishta e krejt të panevojshme.

Ai akuzoi edhe për blerje të programeve televizive të huaja që sipas tij nuk janë dobishme për shikuesin.

Drejtori i RTK-së Mentor Shala, pasi kishte marrë vesh se kryesindikalisti i RKT-së do të ishte mysafir në Interaktiv, iu kishte kërcënuar Hoxhës përmes rrjeteve sociale.

Lidhur me këtë kërcënim Hoxha: “Kërcënimi nuk është i ri nga zoti Shala. Kështu ka bërë edhe gazetarin Arsim Halili. Drejtori duhet të jetë shembull për mirësjellje e unë nuk dua të bie në nivelin e tij” .

Mentor Shala, deri më tash nuk ka pranuar të dalë në duel me sindikalistët në Interaktiv.

Hoxha ka treguar se kryetarin e Kuvendit Kadri Veseli është biseduar rreth Ligjit të ri dje kryeparlamentari ka shfaqur për zgjidhjen e problemeve në RTK. Ai ka akuzuar menaxhmentin e RTK-së edhe për “kanalizimin e dobët të mjeteve financiare”. Me këtë rast ai ka përmendur se në komisionin për buxhet të RTK-së kishte parë se shpenzohen para të shumta për higjienën në objektet e RTK-së, por shton se vetëm tualetet në objektin e transmetuesit publik janë “në gjendje të mjerueshme”.

Facebook Comments

Related posts

Projektet të cilat nuk dihet se kur do të përfundojnë

lipjanipress

Veseli: Do ta bëj të pamundurën që të ofroj mbështetje institucionale për të lehtësuar të bërit biznes

lipjanipress

Gjendet një bombë e Luftës së Dytë Botërore në Selanik, evakuohen 50 mijë banorë

lipjanipress

Këshilltari i Presidentit: Me 11 qershor nuk kemi zgjedhje, por referendum

lipjanipress

Mbi 100 të vdekur nga ortekët në Afganistan dhe Pakistan (Foto)

lipjanipress

Biografi nga Ylli Shala Kandidat në Asamblen Komunale nga radhet e Nisma për Kosovën.

lipjanipress

Takim zyrtar mes Greg Delawie dhe Adnan Rrustemi diskutuan për ecurinë e përgatitjeve të zgjedhjeve lokale të 22 tetorit

lipjanipress

Vajza e Xhemajl Mustafës shpreson që Specialja ta zbardhë vrasjen e babait të saj

lipjanipress

Hoxhaj takim me delegacionin egjiptian: Kosova faktor stabiliteti në rajon

lipjanipress

Punëtori për hartimin e Rregullores së re për subvencionet

Press Lipjani

Banorët e fshatit Vojnovc kanë filluar ndërtimin e shtëpisë bashkëfshatarit të tyre të ndjerë Bekim Mehmetit ,veteranit të UÇK-së.

Press Lipjani

Kush është grupi që ka vendosur “t’i vrasë tradhtarët”?

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli