LipjaniPress

Roberts: Serbia dhe Kosova duhet të shkëmbejnë territorin

Lajme

Ish-ambasadori britanik në Jugosllavi, Sir Ivor Roberts, i cili vite më parë është deklaruar edhe kundër shpalljes së pavarësisë së Kosovës ka thënë se Serbia dhe Kosova duhet t’i shkëmbejnë territoret

Ai ka theksuar se kjo është mënyra e vetme për të arritur paqe dhe stabilitet dhe marrëdhënie të qëndrueshme, transmeton Gazeta Express.

Roberts, i cili ishte ambasador britanik në Jugosllavi nga viti 1994 deri në vitin 1997, e që më vonë ka publikuar librin e tij “Bisedat me Millosheviqin”, këto deklarime i ka bërë pas një takimi me ambasadorin serb në Londër.

Më 2008, Roberts kishte dalë kundër njohjes së pavarësisë duke thënë se shpallja e pavarësisë së Kosovës e hapë kutinë e Pandorës.

Facebook Comments

Related posts

Mbi 106 të vdekur në ortekun e borës në Afganistan

lipjanipress

Iraku nuk e njeh Kosovën edhe pse “po përballet me presion”

lipjanipress

Kelmendi thotë se Çakorri asnjëherë nuk ishte i Kosovës

lipjanipress

Pas sulmit terrorist në Londër, Parlamenti merr një vendim

lipjanipress

Sulmuesi në muzeun e Luvrit dëshironte të ‘hakmerrej për popullin sirian’

lipjanipress

Punëtori për hartimin e Rregullores së re për subvencionet

Press Lipjani

Hoxhaj viziton Malajzinë, bashkëpunimi ekonomik me interes reciprok

lipjanipress

Kanë filluar punimet në asfaltimin e rrugës Babush Cernillë

lipjanipress

Trupi gjykues në Colmar të Francës ka marrë vendim që me datën 27 prill do të merret vendimi lidhur me akuzat e bëra nga shteti serb në drejtim të liderit të AAK-së Ramush Haradinaj.

Press Lipjani

Thaçi: BE nuk po i kupton deputetët që s’i hapin rrugë liberalizimit të vizave

lipjanipress

Çka u tha për Kosovën në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Serbisë?

lipjanipress

Vuçiq: Thaçi duhet të harrojë egon e tij

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli