LipjaniPress

Sindikata e Doganës e shqetësuar për sulmin ndaj oficerëve doganorë në Vushtrri

Lajme

Sindikata e Pavarur e Doganës së Kosovës (SPDK) ka reaguar në lidhje me sulmin ndaj zyrtarëve të Doganës, sulm i cili ka ndodhur më 6 shkurt në Vushtrri
Sipas kësaj Sindikate, njësitë e këtij institucioni gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare në regjionin e Mitrovicës, kanë hasur në furgonin e njohur për autoritetet në momentin e kryerjes së aktivitetit kontrabandues me derivate nga Serbia përmes Mitrovicës veriore.

“Zyrtarët në fjalë kanë arritur që të mbajnë personin e dyshimtë në mbajtje derisa ka ardhur Policia dhe i njëjti është në mbajtje/arrest nga Policia e Kosovës”, thuhet në reagim.

Si rezultat i sulmit fizik, zyrtarët e lënduar janë dërguar për trajtim me ekzaminime të thella në Qendrën Spitalore në Prishtinë, ku edhe aktualisht janë duke iu nënshtruar ekzaminimeve nga specialistet relevant.

SPDK thotë është e shqetësuar me veprimet e personave të papërgjegjshëm, duke iu referuar sulmit ndaj oficerëve doganorë, “të cilët për interesa personale dhe private sulmuan oficerët doganor gjatë kryerjes së punëve zyrtare”.

Sindikata konsideron se ky sulm tregon rreziqet e përditshme me të cilat ballafaqohen zyrtarët doganorë gjatë mbledhjes së taksave, luftimin e kontrabandës, evazionit fiskal, mbrojtjen e qytetarëve nga produktet e dyshimta dhe shumë detyra të tjera.

Facebook Comments

Related posts

A JANË TË RREZIKUR NGA KANCERI DHE LEUKEMIA? ATA QË JETOJN DHE PUNOJN AFËR LINJAVE TË TENSIONIT TË LARTË

lipjanipress

Anita me puthje i uron Ramushit postin e kryeministrit (Video)

lipjanipress

Nderohen dhe përkujtohen dëshmorët dhe martirët e Komunës së Lipjanit

lipjanipress

Kapet personi i shumëkërkuar në Kosovë (Foto)

lipjanipress

Gazetari Musa Mustafa është kërcënuar me jetë, përmes një SMS-je të dërguar në gjuhën serbe nga një numër i operatorit IPKO.

Press Lipjani

Aeroplanët luftarakë të Izraelit e sulmojnë Rripin e Gazës

lipjanipress

Kurti: pas 11qershorit populli do ta ketë ndihmen tonë sikurese edhe bizneset tjera në Kosovë në mënyrë që ta rrisim punësimin e popullsisë dhe bugjetin e shtetit dhe zhvillimin e ekonomisë të vendit.(VIDEO+FOTO)

lipjanipress

Zyrtari i AAK’së kritikon Shpend Ahmetin pse keqpërdori familjen për të arsyetuar jahtin

lipjanipress

Ky është mendimi i Thaçit për ish-presidentin Ibrahim Rugova

lipjanipress

Në shënimin e 27 vjetorit të themelimit LDK-së, për sukseset dhe të arriturat flet Kryetari Komunës Imri Ahmeti njeherit Kryetar Komune në Lipjan

lipjanipress

Pritje madhështore për kryetarin Imri Ahmeti nga banorët e fshatit Bujan(Video+Foto)

lipjanipress

Deklasifikohen pamje nga shpërthimet bërthamore në SHBA (VIDEO)

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli