LipjaniPress

Urdhri i Trump-it për dëbimin e myslimanëve nga SHBA i detyron ata të kthehen në Irak

Lajme

Të shumtë janë ata që kanë mundur të hyjnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës falë pezullimit, që gjykatësi federal James Robart i bëri urdhrit të Donald Trumpit për kufizim të udhëtimeve, por nuk kanë qenë të gjithë kaq me fat

27-vjeçarja nga Iraku, Marwa Nasradeen është një prej civilëve që kanë mundur të largohen nga Mosuli i kontrolluar prej militantëve të Shtetit Islamik. Marwa iu largua terrorit me dëshirën e vetme të udhëtonte drejt Amerikës, vendi ku ajo beson me forcë se njerëzit gëzojnë disa të drejta të patjetërsueshme.

Megjithatë, shpresat e vajzës për një jetë të re u dërrmuan me të mbërritur në destinacion. Dekreti i Trumpit i solli si dhuratë një vulë të madhe të kuqe në pasaportë, ku shkruhet “e anuluar”.

“Më kërcënuan, më thanë se po nuk u ktheva në Irak do të më dërgonin në burg për dy vite dhe nuk do ta shihja të fejurarin e askënd tjetër, derisa gjykatësi të shihte dosjen time e të merrte një vendim. U tremba. Isha krejt e vetme aty. Pranova të kthehem në Irak, por nuk dua të shkoj prapë atje. Iu deshën më pak se 5 sekonda që të plotësonin letrat e mia, të merrnin bagazhet, të më siguronin biletën e të më vendosnin në një avion që shkonte në Egjipt”, tha Marwa Nasradeen.

Nasradeen mbërriti më vonë në Erbil, kryeqyteti i rajonit kurd në Irak, teksa iu desh të paguante 800 dollarë për fluturimin e kthimit. Pavarësisht eksperiencës tronditëse, dy ditë më vonë mori sërish rrugën drejt aeroportit, me shpresën se këtë herë do të mund të zbresë në Nju Jork.

“Po ma ndaluan hyrjen sërish, do të vras veten. Nuk duroj dot më. Si mundën të më kthenin? Si mundën të ma anulonin vizën? Dokumentet e mia janë të gjitha të ligjshme”, tha Marwa Nasradeen.

Fati i 27-vjeçares, ashtu si dhe ai i shumë të tjerëve, tani varet nga vendimi që do të marrë Gjykata e Apelit në San Francisco./ Top Channel

Facebook Comments

Related posts

Familjari e konfirmon vdekjen e Lavdrim Muhaxherit

lipjanipress

Ish antari i VV, studenti nga Dardana paralajmëron parti të re polike, themelimin e 1 Levizje

lipjanipress

“The Telegraph” i përgjigjet Trumpit me Ritën dhe refugjatet më inspiruese

lipjanipress

“Për një dekadë e gjysmë që nga themelimi, Kolegji AAB është shndërruar në një qendër të rëndësishme akademike në Kosovë dhe jashtë saj

Press Lipjani

POLITIKANË DHE KOLEGË I DALIN NË MBROJTJE GAZETARES XHARRA

lipjanipress

Franca i kundërpërgjigjet thirrjes së Erdoganit që turqit që jetojnë në Evropë t’i bëjnë nga 5 fëmijë

lipjanipress

Seanca për Haradinajn nesër në ora 09:00

lipjanipress

Punëtori për hartimin e Rregullores së re për subvencionet

Press Lipjani

Jakup Lecaj: Ukraine , Ne Fshatin Karakurt ku jetojne Shqiptare.

lipjanipress

Vuçiq e Bërnabiq në takim që nga ora 10, flasin për Kosovën

lipjanipress

Policia thotë se ka konfiskuar qindra kilogramë drogë

lipjanipress

Haradinaj: Nëse Qeveria vonon projektligjin e Ushtrisë, e bëjmë deputetët

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli