LipjaniPress

Komandanti amerikan kërkon më shumë trupa për të mposhtur talebanët

Lajme

Një nga komandantët e ushtrisë amerikane ka thënë se lufta kundër talibanëve në Afganistan ka mbetur në rrugë qorre.

Gjenerali John Nicholson i ka thënë sot komisionit të Senatit amerikan për Shërbimet e Armatosura se forcat afgane kanë pësuar humbje të mëdha duke ia vështirësuar përpjekjet.

Vlerësimi i Nikolsonit, komandantit të operacioneve ushtarake amerikane në Afganistan, ka qenë një nga konfirmimet e rralla të bëra nga zyrtarët amerikanë se lufta në Afganistan po përballet me probleme, përcjell REL.

Në Afganistan momentalisht janë rreth 8400 trupa amerikane, një numër shumë më i vogël ky pas NATO ka nisur tërheqjen e forcave të saj në vitin 2014.

Prej asaj kohe, megjithatë, forcat afgane kanë pasur vështirësi të mundin në beteja talibanët, që kanë rifituar kontrollin mbi disa territore të humbura prej okupimit të udhëhequr nga amerikanët në vitin 2001.

Nicholson ka thënë se ai ka nevojë për disa mijëra trupa shtesë, nga SHBA-ja dhe vendet e tjera, me qëllim që të dilet prej rrugës qorre.

Ai ka shtuar se roli i Pakistanit, Iranit dhe veçanërisht Rusisë e ka vështirësuar tejmase luftën që po udhëhiqet nga ushtria afgane.

Nicholson ka thënë se rrjeti Haqqani ende ndjehet i sigurt në Pakistani dhe se Uashingtoni duhet të rishikoj marrëdhëniet që ka me Islambadin.

Nicholson ka thënë se Moska iu ka dhënë legjitimitet talibanëve duke thënë se militantët e saj janë duke luftuar terroristët islamik e jo qeveria afgane.

Facebook Comments

Related posts

Si i bëri 2 milionë euro për 2 vjet, Nevzat Bejta, kryetar i Gostivarit

lipjanipress

Portali i njohur evropian shkruan se SHBA-ja detyroi Thaçin të heq dorë nga ushtria

lipjanipress

Sa trupa e çfarë armë do të kenë Ushtria e Kosovës?

lipjanipress

Selim Pacolli, AKR, Prishtinë. Foto: Atdhe Mulla 3 Mijë Euro Gjobë Selim Pacollit për Vozitjen e Kamionit të ‘Pastrimit’

lipjanipress

Çka u tha për Kosovën në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Serbisë?

lipjanipress

Shukri Buja: Ja çka më pyetën hetuesit!

lipjanipress

LAVDI PËR JETËN DHE VEPRËN E ISMET ASLLANIT (KOMANDAT PRAPASHTICA).

lipjanipress

Duhani, shkaktar i 85 për qind të rasteve me kancer në mushkri

lipjanipress

Veton Surroi tallet me vendimin e Qeverisë për t’ia dhënë paratë e sigurimeve veteranëve

lipjanipress

Shpërthim më bombë në një xhami gjatë namazit të xhumas 2 të vrarë 75 të lenduar rënd

lipjanipress

Policia gjermane tregon se çfarë gjeti në banesën e sulmuesit kosovar në Dusseldorf

lipjanipress

Familjarët e Grupit të Kumanovës një ditë para vizitës në Prishtinë ja çka i shkruajnë Zaevit!

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli