LipjaniPress

Vetëm 4 % e grave trashëgojnë pronë

Lajme

Mungesa e kornizës ligjore, informaliteti e të tjera, kanë ndikuar në mosrealizimin e të drejtës pronësore në Kosovë, e cila është edhe e drejtë elementare e qytetarëve.

Kështu u tha gjatë prezantimit të strategjisë kombëtare për të drejtat pronësore, ku ambasadori i SHBA-s, Greg Delawi tha se kur kishte ardhur në Kosovë nuk e dinte se do të merrej me shumë qejf me reformën e të drejtës pronësore.

Delawi tha se përparimi në të drejta pronësore është i domosdoshëm. Ai shtoi se vetëm 4 për qind e grave trashëgojnë pronë, duke shtuar se të drejtat pronësore janë edhe të drejta të njeriut.

Ndërsa, zëvendëskryeministri i Kosovës, njëherit kryesues i komisionit për zbatimin e strategjisë, Hajredin Kuçi tha se kjo strategji definon gjithë atë çka dëshirojnë të bëjnë për të siguruar të drejtat pronësore.

Kuçi tha se gratë janë të përjashtuara nga e drejta pronësore dhe se është hera e parë që po merren drejtpërdrejt me të drejtat e qytetarëve.
Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha theksoi për një shoqëri të lirë e drejta pronësore është e drejtë elementare për të.
Ajo tha se mungesa e kornizës ligjore, informaliteti e të tjera, kanë ndikuar në mosrealizimin e të drejtës pronësore.

Facebook Comments

Related posts

Qeveria dënon aktin kriminal ndaj Vllasit -kryesit të japin përgjegjësi

lipjanipress

Mirjeta Kalludra, deputetja e LDK-së që votoi kundër rezolutës për Haradinajn (Doku)

lipjanipress

Konjufca ia përsërit Fajonit qëndrimin e VV’së për Demarkacion

lipjanipress

Kjo është pasuria dhe kursimet e Avdullah Hotit, kandidat për kryeministër i LDK-së

lipjanipress

Fluturimi i Valon Sylës në kazan !… SHKRUAN : Bekim Brestovci

lipjanipress

Policia: Do të veprojmë në tërë Kosovën në mbrojtje të votës

lipjanipress

Këto janë vendet që nesër do të mbesin pa rrymë

lipjanipress

Trump bëhet bashkë më Putin për të bombarduar ISIS-in

lipjanipress

Hoxhaj: Jemi të shqetësuar me armatosjen e Serbisë

lipjanipress

Rrahje mes disa personave në Lipjan (FOTO+VIDEO)

lipjanipress

Në 36 vjetorin e rënies përkujtohen dëshmorët Naser Hajrizi dhe Asllan Pireva

lipjanipress

SHBA’ja burgos djalin e deputetit rus, reagon keq Rusia

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli