LipjaniPress

Këto janë arsyet që Prokuroria ngriti aktakuzë kundër Shukri Bujës dhe 8 bashkëpunëtorëve të tij

Lajme Lipjani

Shukri Buja derisa ishte kryetar i Komunës së Lipjanit, bashkë me 8 zyrtarë të tjerë, po dyshohen se kundërligjshëm nxorën vendime për shpronësimin e më pas tjetërsimin e pronave publike dhe të ndërmarrjeve shoqërore, që janë nën menaxhimin e AKP-së.

Në njoftimin për aktakuzën që ngriti të hënën Prokuroria Speciale thuhet se kjo u bë me qëllim të eksploatimit së xehes së nikelit nga këto prona dhe se nëntë të akuzuarit shfrytëzuan detyrën e tyre zyrtare për nxjerrjen e këtyre vendimeve të jashtëligjshme.

Bashkë me ish-kryetarin Buja dhe 8 zyrtarët të tjerë të Lipjanin, i akuzuar është edhe një ndërtues, shkruan Gazeta Express.

Gjithsej dhjetë të akuzuarit, sipas Prokurorisë Speciale, do të gjykohen për dyshime se kryen këto vepra penale: “Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar nga neni 422 i KPRK-së, Dhënia e Rryshfetit nga neni 344 paragrafi 1 të KPK-së, Marrja e Ryshfetit nga neni 343 paragrafi 1 të KPK-së, dhe Ushtrimi i ndikimit nga neni 345 paragrafi 1 të KPK-së, Punimet ndërtimore të kundërligjshme nga neni 294 paragrafi 1 të KPK-së”.

Facebook Comments

Related posts

Njoftohen të gjithë qytetarët e Komunës së Lipjanit

lipjanipress

Fotot e rralla: Ana e butë e presidentit të ri amerikan

lipjanipress

Kryetari Ahmeti ka pritur në vizitë Kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj

lipjanipress

Astrit Fazliu: I Thirrur vet kampion me taksapagues të qytetarëve të Lipjanit.

lipjanipress

Dardan Sejdiu kapet në rren, biznesin që ia ndaloi qytetarit në Prishtinë, ua lejoi Devollëve (Video)

lipjanipress

Nisma Për Kosovën: Tubim në Lipjan me datën 25.09.2017 në ora 17:00 Shtepia e Kultures “Tahir Sinani”

lipjanipress

Kjo është deklarata e Erion Gashit pas kthimit në shtëpi (VIDEO)

lipjanipress

Për çfarë po gëzohet këshilltari i Mustafës? (Foto)

lipjanipress

Këtu përqafohen Prindërit horror në gjykatë

lipjanipress

Kryetari Ahmeti kërkon punë dhe angazhim maksimal nga shefat e sektorëve

lipjanipress

Zyrtarët e QKU: Bajram Rexhepi është në komë artificiale

lipjanipress

Hyseni takon ambasadorin e Hungarisë: Flasin për vizat

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli