LipjaniPress

Sipërmarrësi rus paralajmëron: Brexit mund të çojë drejt një lufte të re

Lajme

Sipërmarrësi i teknologjisë, Serguei Beloussov, ka paralajmëruar se Brexiti “i rrezikshëm” është simptomë e ndarjes që e kishte shkaktuar Luftën e Dytë Botërore.

I lindur në Rusi, Beloussov është veteran i disa kompanive të teknologjisë dhe momentalisht shërben si krye shef ekzekutiv i kompanisë “Acronis”, e cila e ka bazën në Singapor dhe e prodhon softverin “cloud”, transmeton Express.

Vlerësohet se ai vlen 600 milionë dollarë, si dhe dëshiron që kompania “Acronis” të jetë një kompani shumë-miliardësh brenda tri viteve.

Ai u pyet për pikëpamjet e tij për Brexit gjatë një udhëtimit së fundmi në Londër, pak javë para se Parlamenti britanik të votonte për ta thirrur Artikullin e 50 – një proces i cili edhe formalisht e nis procesin për daljen e Britanisë së Madhe nga BE-ja.

Përgjigja e tij ishte: “Kurrë nuk kam pritur që kjo të ndodhte,” ka thënë ai.

“Mendoj se është e rrezikshme, megjithatë, mendoj se njerëzit po harrojnë çfarë ndodhi në Luftën e Dytë Botërore, kur ndodhi një ndarje e entiteteve të ndara,” ka thënë ai.

“Në njëfarë mënyre është mirë sepse njerëzit ndihen mirë se kanë pasur ndikim [duke ia dhënë mesazhin e qartë elitës politike], por pastaj kjo e ndan një vend – gjë që çon drejt luftës,” ka thënë ai./Express/

Facebook Comments

Related posts

Kryetari Ahmeti vizitoi punimet në instalimin e Ujësjellsit

lipjanipress

Sali Berisha denoncon policët bashkiakë: Ja çfarë po ndodh

lipjanipress

Skandaloze: S’e mësuan vjershën, mësuesja në Prishtinë turpëron fëmijët në Facebook (Foto)

lipjanipress

HRW: Qeveria siriane kreu 8 sulme kimike në Aleppo (Video)

lipjanipress

Franca i kundërpërgjigjet thirrjes së Erdoganit që turqit që jetojnë në Evropë t’i bëjnë nga 5 fëmijë

lipjanipress

Thaçi e Pacolli kthejnë në Kosovë gjashtë ambasadorë

lipjanipress

Gratë e mjelin veten si protestë kundër shfrytëzimit të lopëve (VIDEO)

lipjanipress

Problemet e mërgimtarëve gjatë aplikimit për të votuar në Kosovë

lipjanipress

Zyrtarizimi i kandidatëve për kryetar nga partitë e ndryshme

lipjanipress

Banka Qendrore e Kosovës paralajmëron qytetarët të kenë kujdes me Bitcoin!

lipjanipress

Haradinaj i kundërpërgjigjet LDK’së: Po duan ta frikësojnë administratën

lipjanipress

Historiku i fshatit “Shalë:” Komuna Lipjanit

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli