LipjaniPress

Përurohet projekti i përbashkët në mes Komunës së Lipjanit dhe UNDP (Foto)

Lajme

Në një ceremoni të organizuar në Bibliotekën e qytetit të Lipjanit, sot u përurua projekti “Ndërtimi i besimit përmes mbrojtjes kulturore në Kosovë”, projekt i realizuar falë bashkëpunimit të mirë në mes të Komunës së Lipjanit dhe UNDP-së.

Në kuadër të këtij projekti është bërë rregullimi i oborrit në Xhaminë “Mulla Sherif Ahmeti” në Lipjan, rregullimi i infrastrukturës së varrezave të qytetit në Lipjan, renovimi i rrethojës dhe objektit të Kishës “Shën Flori dhe Lauri” duke përfshirë edhe renovimin e dyshemesë së Kishës, si dhe renovimi i Kapellës në Varrezat Ortodokse Serbe.
Në këtë rast, Kryetari i Komunës, Imri Ahmeti falenderoj donatorët, bashkësitë fetare dhe gjithë qytetarët që kanë kontribuar në realizimin e këtij projekti të përbashkët, duke uruar që ky bashkëpunim të vazhdojmë edhe në të ardhmën me qëllim të ndërtimit të mirëbesimit në mes të qytetarëve të Lipjanit.


I pari i Lipjanit, Imri Ahmeti e ka vlerësuar si të vecantë këtë ditë sepse po bëhet përurimi i një projekti jashtëzakonisht të rëndësishëm në ndërtimin e infrastrukturës së varrezave të qytetit të Lipjanit, atyre muslimane edhe ortodokse, si dhe në infrastrukturën e Xhamisë dhe të Kishës në Lipjan
“Pa dyshim se ky projekt paraqet njërin ndër projektet më të mira të realizuar gjatë vitit të kaluar, jo vetëm për nga vlera financiare, por edhe nga vlera e ndërtimit të besimit në identitetet e të gjitha komuniteteve që jetojnë në Lipjan” ka theksuar Kryetari Ahmeti.
Ai po ashtu beson fuqishëm që bashkëpunime të tilla do të vazhdojnë edhe viteve në vijim sepse ky është vizion dhe qëllim i përbashkët i qytetarëve lipjanas.
Zëvendës drejtori i Sektorit të Bashkëpunimit në Zyrën e BE-së në Kosovë, Libor Chlad, ka premtuar se edhe në të ardhmën zyra e BE-së do të përkrah komunën e Lipjanit në realizimin e projekteve.
“Është nder për mua që së bashku të festojmë edhe një shembull jashtëzakonisht të mirë që e kemi pasur me Komunën e Lipjanit ”, tha Chlad.
Po ashtu, ai tha se ky projekt nuk do të mund të realizohej pa përkrahjen dhe bashkëpunimin e mirë me Kryetarin e Komuëns, Imri Ahmeti si dhe akterët e tjerë të përfshirë në këtë projekt.
Rreth realizimit të këtij projekti para të pranishmëve kanë folur edhe përfaqësuesja e UNDP-së, Valbona Bogujevci, Kryetari i Bashkësisë Islame në Lipjan, Xhevdet Bytyqi si dhe përfaqësuesi nga Kisha Ortodokse Serbe në Lipjan, Srdjan Stankovi.
Pas përfundimit të kësaj ceremonie, të pranishmit vizituan nga afër punimet e realizuara me anë të këtij projekti.

Facebook Comments

Related posts

Konfiskohen mbi tre mijë kg marihuanë në Gjilan

lipjanipress

Lladrovci i ofron pozitë të lartë Xhavit Drenorit

lipjanipress

Pas Dardan Molliqajt, me Avdullah Hotin tallet edhe motra e tij

lipjanipress

Policia jep detaje për protestën e sotme kundër ardhjes së Vucicit në Kosovë

lipjanipress

Agjenti serb: Haradinaj s’u arrestua për krime lufte, prapa tij qëndrojnë njerëz të CIA’s dhe NATO’s (Video)

lipjanipress

Reçica: Nëse nuk kalon demarkacioni, PDK e gatshme për zgjedhje

lipjanipress

Ardian Gjini kandidat për kryetar të Gjakovës

lipjanipress

Sheshel: Kosovën mund ta kthejmë vetëm me Rusinë

lipjanipress

Ndërron Jetë Florenc Beqiri, Shqiptari Që u Masakrua Në Burgun E Francës

lipjanipress

Rasti i dy gjyqtarëve nga Veriu i Kosovës: Marrin më shumë se 1 mijë euro rrogë në muaj pa asnjë ditë pune

lipjanipress

Filloj ndërtimi i sallës së sporteve në Rufc të Ri

lipjanipress

Nesër në Mitrovicë nisin gërmimet për varrezë të dyshuara masive

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli