LipjaniPress

Tronditen banorët e Gjenevës nga një libër islamik që kanë pranuar me postë

Lajme

Disa qindra kopje të librit të një predikuesi turk janë shpërndarë në kutitë postare të shtëpive në Gjenevë. Disa banorë kanë reaguar.

Titulli në fjalë fsheh një përmbajtje shumë të ndryshme. Të dielën qindra kopje të librit “Islami denoncon terrorizmin” janë shpërndarë te banorët e Gjenevës, ka raportuara të martën gazeta frankofone e kantonit “Tribune de Genève”. Tre burra kanë udhëtuar në kantonin e Gjenevës në një 4×4 të zezë, e regjistruar në Holandë, dhe kanë shpërndarë nëpër kutitë postare librin në fjalë.

“Kur pashë titullin e librit, mendova se ishte diçka pozitive. Por, duke e shfletuar, disa fjali më kanë tronditur”, dëshmon një banor. Autori kritikon teorinë e evolucionit të specieve. “Adnan Oktar, i njohur gjithashtu si Harun Jahja, është një besimkrijues i njohur turk, mysliman. Në vitin 2007 ai e pati shpërndarë tashmë në gjithë botën, duke përfshirë edhe Zvicrën, veprën e tij “Atlasi i Krijimit”.

Në vendin e tij të origjinës ai u dënua me 3 vjet burgim në vitin 2008 për krijimin e një organizate të paligjshme dhe për pasurim personal. Ai më pas rifiton besim dhe aktualisht drejton shfaqjen e tij televizive. I kontaktuar nga gazeta “Tribune de Gjenevë”, drejtori i Institutit të kulturave arabe dhe mesdhetare “L’Olivier” beson se shkrimet e tij janë propagandë.

Shpërndarja e këtij libri i është raportuar policisë së Gjenevës nga disa njerëz.

Facebook Comments

Related posts

Rrëfimi i pilotit kosovar, i licencuar dhe i papunë

lipjanipress

Ky është vendimi i Gjykatës turke për gylenistët e deportuar nga Kosova

lipjanipress

Kritiku i Putinit, sërish në koma – dyshime për shkakun

lipjanipress

Shala nuk beson se serbët do ta rrënojnë vetë murin

lipjanipress

Drama e avionit britanik në Danimarkë (Foto)

lipjanipress

Lëvizja Vetëvendosje – Lipjan:PËRKRAHJA E MADHE PËR KRYETARIN RETKOCERI NË JANJEVË E KA FUTUR NË PANIK IMRI AHMETIN

lipjanipress

Vuçiq: Serbia ruan paqen në rajon, nuk pranojmë krijimin e ushtrisë së Kosovës

lipjanipress

Çfarë kishte shkruar 10 ditë më parë Jashari për presidentin Thaçi?

lipjanipress

Kelmendi me ndërtuesit diskuton për vonesat në leje ndërtimore dhe legalizim të ndërtimeve

lipjanipress

Si do të përgjigjej NATO nëse Serbia anekson Veriun?

lipjanipress

Nikoliq heqë dorë nga gara presidenciale në Serbi?

lipjanipress

Pallaska tregon se kur do të fillojë punën Gjykata Speciale (Video

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli