LipjaniPress

PRESIDENTI I KËRKON VESELIT TA ANULOJË ZGJEDHJEN E DREJTORIT TË DOGANAVE

Uncategorized

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes një letre që i ka dërguar Kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli, i ka bërë të ditur se caktimi i kompanisë britanike për të zgjedhur persona të caktuar në pozita të larta është e jashtëligjshme, sepse bie ndesh me ligjin aktual.

Rrjedhimisht, zgjedhja e Drejtorit të Doganave nuk ka vlefshmëri ligjore, pasi është bazuar në një dokument antiligjorë.

RTK ka siguruar një letër përmes të cilës Presidenti i Kosovës, Hashim Thaci, i’a ka drejtuar kryetarit të Kuvendit të Kosovës, ka sqaruar se kompania britanike, e caktuar për të ndihmuar institucionet e Kosovës ne rekrutimin e udhëheqësve në pozita te larta drejtuese, është e jashtëligjshme për shkak se vendimi për te zgjedhur një kompanitë te tille nuk është shoqëruar me ndryshime ligjore.

Saktësisht, veprimet e kompanisë britanike bien ndesh me Ligjin për Shërbimin Civil të Republikës së Kosovës. Por, vërejte dhe këshillat e presidentit nuk janë marre parasysh nga kryeministri dhe ministri I financave me rastin e përzgjedhjes se Drejtorit te Doganave.

Me 7 shkurt presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i dërgoi letër kryetarit të Kuvendit Kadri Veseli ku shprehe shqetësimet për funksionimin e memorandumit të nënshkruar muaj më parë nga kryetari i Kuvendit Kadri Veseli, kryeministri Isa Mustafa dhe Ambasadori Britanik, Ruairi O’Conell.

Në letrën e siguruar nga RTK thuhet se memorandumi i bashkëpunimit pa përfshirjen e qëllimit të tij ne legjislacionin përkatës e bëjnë memorandumin që mos të jetë në pajtim me legjislacionin ne fuqi.

Vetëm një ditë më vonë, me 8 shkurt, duke u thirrur ne këtë memorandum, Kryeministri Isa Mustafa, Ministri i Financave Avdulla Hoti emëruan drejtorin e Doganave të Kosovës.

Në letrën e siguruar nga RTK, presidenti Thaçi konsideron që pavarësisht qëllimit të mirë të këtij memorandumi, i njëjti nuk është përcjellë me ndryshimet e nevojshme ligjore qe sipas tij është dashur te pasojnë pas nënshkrimit te tij.

Komunikimi mes Presidentit dhe Kryeparlamentarit ndodh pikërisht ne kohen kur para pak ditëve është zgjedhur drejtori i Doganave te Kosovës, përmes një vlerësim te dale nga memorandumi I cili po vlerësohet nga presidenti ne kundërshtim me rregulloret dhe legjislacionin ne fuqi. Për procesin e emërimit pati raportuar edhe RTK, duke raportuar se ky proces edhe mund te ketë pasur shkelje te evidentuara ne raportin vlerësues./Insajderi.com

Facebook Comments

Related posts

Lipjan

lipjanipress

Lokja nga Lipjani të cilës iu vranë 5 meshkuj të shtëpisë rrëfen se si e shau serbin në sy (Video)

Granit

Këto janë vendet që do të kenë ndërprerje të rrymës më 28 janar

lipjanipress

Athina për herë të parë që nga çlirimi otoman lejon ndërtimin e një xhamie

lipjanipress

Aksident i rendë në Rrugën e Kombit, në afërsi të Suharekës (Foto)

lipjanipress

Sfarqa: Nuk ka prishje të njëanëshme të koalicionit

Press Lipjani

Deputeti i VV’së: S’ka Qeveri të pakicës, shpejt takohen Kurti e Mustafa

Granit

LDK-Lipjan: Lipjani qytet ekologjik

lipjanipress

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka vizituar Banullën dhe Gadimen Haradinaj: Do ta mbështesim fuqishëm dr. Fitim Selimin për kryetar të Lipjanit(Video+Foto)

lipjanipress

Sonte në “Komiteti” – i ftuar Ramush Haradinaj

lipjanipress

UDB-shët e Kosovës, me emër dhe mbiemër.

lipjanipress

Gara për Prishtinën – zgjedhjet në vjeshtë, partitë ende s’i kanë kandidatët

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli