LipjaniPress

S.Pacolli: Urime 9 vjetori i Pavarësisë së Kosovës

Lajme

Miq,
Duke kujtuar të gjithë ata që ranë dëshmorë për atdhe, duke kujtuar të gjithë mësuesit që dhanë kontribut gjatë luftës, të gjithë ato gra e burra që kontribuan në shtet ndërtimin e Kosovës, duke falur bit më të mirë e më të mira të tyre, ne sot gëzojmë lirin e gëzojmë pavarësinë.

Sot 9 vite më parë Kosova morri frymë lirshëm, u bëmë shteti më i ri në botë, një shtet i cili kishte shumë sfida para vetës, përgjatë këtyre viteve ne arritëm ti përmbushim shumë obligime që kishim ndaj bashkësisë ndërkombëtare. Po jo kaq, neve na pret edhe një punë më e madhe drejt bashkimit evropianë, dhe këtë do të bëjmë së bashku.
Faleminderit të gjithë atyre që na mundësuan ta presim këtë ditë, deri tek Arritja e liria dhe pavarësia ishte shumë e vështirë, por po kaq sfidues është edhe ndërtimi i shtetit modern siç është Kosova.
Të dashur miq,
Me fat që e pritëm, obligim ta ruajmë e ta zhvillojmë.
Urime 9 vjetori i Pavarësisë së Kosovës!
Me respekt,
Sabit Pacolli
Kryetar i Aleancës Kosova e Re, dega në Lipjan/lipjanipress.com//

Facebook Comments

Related posts

Këto vende do të kenë ndërprerje të rrymës në fillim të muajit shkurt

lipjanipress

Anija kozmike arrin në Gjithësi

lipjanipress

PDK dhe LDK flasin për emrat e mundshëm për garën e Prishtinës

lipjanipress

Gecaj godet prapë Vetëvendosjen: Nga pushteti na largojnë veç nëse na vrasin rrugëve (Video)

lipjanipress

Erdogan: Evropa “fashiste dhe mizore”, po i ngjan Luftë së Dytë Botërore

lipjanipress

Brukseli, liderëve të Kosovës dhe Serbisë: Qetësohuni

lipjanipress

Sonte në Komiteti – i ftuar Hajredin Kuçi

lipjanipress

Këshilltari i Presidentit: Me 11 qershor nuk kemi zgjedhje, por referendum

lipjanipress

Organizatat e Shoqërisë Civile të Komunës së Lipjanit shqyrtuan prioritetet e programit ReLOad

lipjanipress

Vazhdojnë dëshmitë në rastin “Kumanova”

lipjanipress

Ndodh edhe kjo: Gjendet një fëmijë në barkun e një krokodili (VIDEO)

lipjanipress

Sulmohet autobusi me udhëtarë në magjistralen Prishtinë-Gjilan

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli