LipjaniPress

Policia në autobus të ‘Plisave’ gjeti 33 shishe me koktej molotovi

Lajme

Ndeshja e mbrëmshme për Kupën e Kosovës në Basketboll ndërmjet Trepçës dhe Prishtinës, u karakterizua edhe me incidente, ku për pasojë kishte policë të lënduar dhe tifozë të arrestuar.

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës për Veriu.info ka treguar se mbrëmë në Mitrovicë janë arrestuar 11 persona të dyshuar për përfshirje në sulm ndaj zyrtarëve policor dhe prishje të rendit dhe qetësisë publike.

“Arrestimi i të dyshuarve është bërë pas përfundimit të lojës së basketbollit të zhvilluar në palestrën sportive ”Minatori ” ndërmjet KB Trepça dhe KB Prishtina. Incidenti i parë është regjistruar rreth orës 20:00, ku me të arritur autobusët e tifozërisë nga Prishtina ”Plisat” në rrugën ”Mbretëresha Teutë” nga autobusët në rrugë ishte hedhë një shishe me koktej molotovi, të njëjtën kohë afër rrugës ndodheshin grupe të rinjsh të cilët kanë filluar te gjuajnë me gjësende në drejtim të autobusëve. Policia në afërsi të palestrës ka bërë një kontroll brenda në autobus ku janë gjete 33 shishe qelqi të dyshuara me përzierje të koktej molotovi.

Ndërsa pas përfundimit të lojës në kohën kur autobusët me tifozeri ”Plisat” ishin nisur në drejtim të Prishtinës, me të arritur në rrugën ”Mbretëresha Teutë” nga grupe të rinjsh nga distanca janë hedhur mjete të ndryshme në xhamat e autobusëve, me ç’ rast janë evidentuar dëmtime materiale ne katër autobusë”, ka thënë zëdhënësi Zahiti.

Ai ka treguar se gjatë përpjekjeve për të parandaluar grupet e të rinjve në hedhjen e gjësendeve në drejtim të autobusëve, lëndime trupore kanë pësuar katër zyrtar Policor të cilët kanë kërkuar tretman mjekësor, po ashtu janë dëmtuar dy vetura zyrtare Policore.

“Ndaj 11 të dyshuarve të arrestuar nëntë (9) prej tyre u janë iniciuar raste për ” prishje të rendit dhe qetësisë publike”, ndërsa dy të dyshuarve tjerë u është iniciuar rast për ”sulm ndaj zyrtarëve Policor”

Pas procedurave intervistuese të gjithë të arrestuarit janë liruar në procedurë të rregullt.

Në ndërkohë janë iniciuar edhe tri raste të lëndimeve trupore, ku lëndime kanë pësuar dy persona nga tifozeria e Prishtinës, si dhe një zyrtar i KB Peja i cili ka pësuar lëndime në palestër si pasoj e hedhjes se mjeteve nga tifozeria”, tha Avni Zahiti

Facebook Comments

Related posts

Për Kravatat e Kryeministrit Haradinaj, “kujdesen edhe disa bashkëatdhetar nga Luksemburgu”

lipjanipress

Komandanti i NATO’s për Europë: Transformimi i FSK’së në ushtri i takon Kosovës

lipjanipress

Beteja moderne e Kosovës – Thaçi i jep ujë Vuçiqit (Foto)

lipjanipress

Bilall Sherifi i përgjigjet Anton Berishës: Mos e fut hundën ku nuk e ke vendin

lipjanipress

Vetëvendosje skeptike për mënyrën si është sjell ligji për Ushtrinë

lipjanipress

Kadaj-Bujupi: Haradinaj iu bashkua konceptit të klanit pronto

lipjanipress

Malisheva në përkrahje të Ramush Haradinajt

lipjanipress

Klinaku tregon se si u nxor Ukshin Hoti nga burgu i Dubravës (Video)

lipjanipress

Adem Grabovci në seancën gjyqësore dëshmitar i Prokurorisë në gjykimin e Fatmir Limajt(VIDEO)

lipjanipress

Kryetari Imri Ahmeti dhe Kryeministri Avdullah Hoti përuruan shkollën e re në Magurë të Lipjanit

lipjanipress

Vettingu “godet” gjyqtarët dhe prokurorët, Ambasada e SHBA-ve revokon vizat për disa prej tyre

lipjanipress

Google Maps Ndertesa Swastika,

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli