LipjaniPress

Rrëfimi i Hamëz Jasharit, pak ditë para sulmit nga forcat serbe (Video)

Lajme

Viti 1998 e gjen Prekazin në një rrethim të ashpër të forcave serbe. Cak i tyre ishte kulla e familjes Jashari, të cilën më vonë historia do ta njeh si qendër të rezistencës për lirinë e Kosovës.
Atëbotë, gazetarja Shpresa Mulliqi, kishte arritur të çajë rrethimin e forcave serbe, duke realizuar një intervistë me Hamëz Jasharin.

“Kom mujtë me mshelë derën, mos me u pa… s’kom dashtë. Net e dinë, qe pe dimë që po na shohin edhe s’po frigohum. Jom i gatshum çdo moment me pritë vdekjen” – ishin disa nga fjalet e Hamez Jasharit te publikua për herë të parë në emisionin Udhëve në RTK.

Audio-incizimin e plotë mund ta ndiqni në linkun më poshtë.

Facebook Comments

Related posts

Britania e zhgënjyer me rezultatet e memorandumit për depolitizim të bordeve

lipjanipress

Visar Ymeri: Koha na ka dhënë të drejtë për 10 shkurtin (video)

lipjanipress

Një muaj paraburgim për zyrtarin e Qeverisë

lipjanipress

Une Florim Shala anetar i Kryesise se PDK-se – dega ne Lipjan, demantoj lajmin e meparshem te disa mediave

lipjanipress

Tërmkolli akuzon PDK’në: Po fshiheni pas opozitës

lipjanipress

KQZ-ja flet pas vendimit të PZAP-it që Istogu të shkojë në rivotim

lipjanipress

Rrustemi: Janë mbi 118 mijë votues të rijnë në këto zgjedhje

lipjanipress

Roberts: Serbia dhe Kosova duhet të shkëmbejnë territorin

lipjanipress

Fillon puna për suspendimin e zyrtarëve me aktakuzë

lipjanipress

Erdogan nga Beogradi mesazh myslimanëve të Sanxhakut: Kurrë s’do të përkrah asnjë nacionalizëm

lipjanipress

Veseli: Të rënët e Rezallës janë meritorë të lirisë sonë

lipjanipress

A u kopjua logo e 10-vjetorit të Pavarësisë? Vjen sqarimi nga presidenca

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli