LipjaniPress

Pagat e tre personave më të paguar në Kosovë sa të ardhurat e 170 familjeve

Lajme

Pagat e tre personave më të paguar në Kosovë janë të barabarta me ardhurat mujore të 170 familjeve kosovare, apo rreth 700 anëtarëve të tyre.

Një këso krahasimi e ka bërë drejtori i Qendrës për Punë Sociale në Komunën e Prishtinës, Vebi Mujku, duke reaguar ndaj fakteve të transmetuara në lajmet e mbrëmjes së KTV-së.

“Këta tre marrin të ardhura mujore sa 170 familje me 700 anëtarë ndihma sociale! Çka kish ba Kosova pa ta?”, ka thënë Mujku.

Fjala është për drejtorin e Trustit, Adrian Zallit, i cli merr një pagë prej 6 mijë euro në muaj, paga e drejtorit të Telekomit të Kosovës, Agron Mustafa, që merr pagë 5 mijë e 182 euro në muaj, si dhe paga e guvernatorit të BQK-së, Bedri Hamza, i cili merr 4 mijë e 328 euro në muaj, ose 52 mijë euro në vit. Pagat e tyre do të mbesin të paprekshme në projektligjin e ri.

KTV njoftoi se paga prej 2 mijë e 800 euro, të cilën deri tani e merrte presidenti i vendit Hashim Thaçit, pritet të zvogëlohet rreth 25 %.

E, zvogëlim të pagave pritet të kenë edhe kryetarët e komunave, drejtori i Agjencisë Kosovare të Privatizimit, i cili aktualisht ka më shumë se 4 mijë euro pagë mujore dhe anëtarët e bordeve të ndryshme.

Krejt kjo pritet të ndodhë me projektligjin e ri për pagat të miratuar nga qeveria e Kosovës, i cili parasheh nivelizimin e pagave në sektorin publik.

Rritje të pagave dhe të mëditjeve do të ketë kryeministri Isa Mustafa, së bashku ministrat e tij dhe deputetët e Kuvendit.

Hartuesi i këtij projektligji ministri Yagcilar, po insiston se me këtë ligj do të krijohet një rregull, disiplinë, por edhe një balancë, sa u përket pagesave në sektorin publik.

Sa i përket rritjes së numrit të të punësuarve dhe politizimin e administratës publike, Yagcilar ka thënë se Komisioni Evropian kërkon që Kosova të krijojë një administratë publike efikase, jo të politizuar, i cili është me përgatitje të duhur me një llogaridhënie dhe më transparente.

Facebook Comments

Related posts

Gjenden të vdekur 10 ushtarë në Kashmir, u zunë nga orteku

lipjanipress

Kush është Avdullah Hoti, kandidati për Kryeministër i LDK’së?

lipjanipress

Stojanoviq: Serbët nga Kosova e përkrahin Aleksandar Vuçiqin për President të Serbisë

lipjanipress

Policia për 24 orë shqipton numër rekord të gjobave në trafik

lipjanipress

Haradinaj, Vulinit: Shqiptarët s’kanë bërë dhe s’bëjnë kurrë spastrim etnik

Press Lipjani

AMBASADA BRITANIKE: QEVERIA ARGUMENTOI LIGJSHMËRINË E DREJTORIT TË DOGANAVE

lipjanipress

Video ekskluzive nga momenti i të shtënave në Pejë

lipjanipress

Shtyhet Gjykimi ndaj ish-deputetit Hetem Arifi nga PAI, për Përvetësim të Parave

lipjanipress

Gjermania i tërheq vërejtje Greqisë

lipjanipress

Limaj: Sakrifica e Jasharajve mobilizoi popullin shqiptar

lipjanipress

SPANJA MUND TA NJOH KOSOVËN, POR KUNDËRSHTON SHKËMBIMIN E TERRITOREVE

Rexhep Isufi

Pretendimet e një romi se UÇK-ja ia rrëmbeu vëllain dhe kushëririn

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli