LipjaniPress

Nikoliq heqë dorë nga gara presidenciale në Serbi?

Lajme

Presidenti serb, Tomislav Nikoliq, sipas të gjitha gjasave nuk do të hyjë në garën për t’u rizgjedhur edhe një mandat, ka mësuar jozyrtarisht B92 nga burime të afërta me ish-presidentin e SNS.

Siç është thënë për B92, vendimi duhet të konfirmohet sot, pas takimit Nikoliq dhe kryeministri aktual dhe liderit të SNS, Aleksandar Vuçiq. Megjithatë, vendimi nuk është i formës së prerë, dhe deri më tani nga kabineti i Vuçiq-it nuk ka asnjë konfirmim se është planifikuar ky takim, shkruan B92, raporton Gazeta Express.

Nga kabineti i Nikoliq-it më parë kanë thënë se “gjatë ditës pritet takimi Nikoliq – Vuçiq”, dhe se ditët e mëparshme ka pasur biseda, kur janë dëgjuar “tone të pajtimit”.

Nikoliq-i të dielën ka thënë për “Kurir” se “ende duke pritur një marrëveshje me Vuçiqin”, ndërsa kryeministri tha sot se me Nikoliqin “do të flasin kurdoherë dhe për gjithçka”, por nuk do të bie dakord në atë që publiku ” imponon realiti shou”.

“Politika nuk është tregëti, unë nuk jam tregtar dhe nuk marr pjesë në një realiti shou mediatik,” tha udhëheqësi i SNS.

Gara presidenciale kështu po vazhdon me paqartësi kur në fakt do të duhet të qartësonte edhe më tej rrugën që do të ndjekë Serbia. Gazeta Blic nga Beogradi, që ka portalin më të vizituar në Serbi, kishte raportuar se Nikoliq-I ka mbështetjen e plotë të Moskës dhe se kjo ë fundit ishte e gatshme që të investojë në fushatën presidenciale të Nikoliqt deri në 20 milionë euro.

Facebook Comments

Related posts

Rrëzohet shtylla elektrike në Lipjan Femijet luajn me rrymen (FOTO)

lipjanipress

Garrett: Parashikimet e mia për Maqedoninë ishin joreale, diçka si “La la Land”

lipjanipress

Policia Kosovës sotë konfiskoj 825 kg marihuanë.

lipjanipress

Gjenden të vdekur 10 ushtarë në Kashmir, u zunë nga orteku

lipjanipress

Këto janë arsyet që Prokuroria ngriti aktakuzë kundër Shukri Bujës dhe 8 bashkëpunëtorëve të tij

lipjanipress

Eksperti i spiunazhit: Daullet e luftës po bien në Kosovë dhe në Bosnje

lipjanipress

Pas luftës serbët e vranë vëllain e Azem Vllasit (Pamje të rënda)

lipjanipress

Salla Rinore nuk kishte hapësirë të duhur për ti pranuar të gjithë këta anëtarë dhe simpatizues të cilët bartnin flamuj partiak dhe shtetëror(FOTO+VIDEO)

lipjanipress

Nënkryetari i OVL-së së UÇK-së Nasim Haradinaj, e quajti ‘palaço’ ambasadorin Amerikan në Kosovë, Greg Delawie, por edhe pas kritikave që ai mori, duket se nuk është pishman

lipjanipress

Sërish sulme në Siri, vriten dhjetëra persona

lipjanipress

Çanak: Kosova s’është e Serbisë, këtë do ta dëshmoj edhe me ndryshime kushtetuese

lipjanipress

R E A G I M: Daim Hiseni reagonë publikisht deri tek institucionet relevante në vend

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli