LipjaniPress

Qeveria ka vendosur t’i pres serbët kurdo që ata vendosin të kthehen në institucione (Video)

Lajme

Sipas parashikimeve të kryeministrit Isa Mustafa, përfaqësuesit serbë në Qeveri e Kuvend tash do të duhej të ishin në vendet e tyre të punës, por bojkoti i tyre po vazhdon.

Madje, shefi i deputetëve serbë në Kuvend, Slavko Simiq, ka thënë se as nuk e kanë në plan të kthehen në institucione.

Por, Qeveria do t’i presë, pavarësisht se sa kohë i duhet listës për t’u bindur të kthehen.

Zëvendës-ministri i pushtetit, Lokal Bajram Gecaj, thotë se koalicioni nuk mund të funksionojë mbi bazë të kushteve e shantazheve, prandaj do të presin sa kohë t’i duhet listës.

“Ne do t’i presim aq gjatë sa ata kanë nevojë sepse përfaqësuesit e serbëve në institucionet e Kosovës është një kërkesë kushtetuese, edhe pse ka mënyra të ndryshme ë përfaqësimit serb megjithatë mënyra më e mirë është përfaqësimi përmes atyre të cilët janë zgjedh pra të cilët kanë dalë në vota dhe janë zgjedh ta përfaqësojnë atë komunitet. Me ata ne nuk flasim me mënyrën e shantazhimit”, tha Gecaj për KTV’në.

http://www.dailymotion.com/video/x5ckgkl_gecaj_news

Facebook Comments

Related posts

Fshati Smallush mbështetë programin e Lëvizjes Vetëvendosje! dhe Selatin Retkocerin

lipjanipress

Arrestohen katër persona për prostitucion, ja kush janë

lipjanipress

Reshitaj tregon planet për luftimin e ndotjes së ambientit

lipjanipress

Mogherini ia përsërit Vuçiqit: Pa e njohur Kosovën s’hyni në BE

lipjanipress

Ramiz Kelmendi ‘godet’ Shpend Ahmetin: Duaje tënden me jahte, vodka ruse e përcjellëset e Serbisë

lipjanipress

Nesër në Mitrovicë nisin gërmimet për varrezë të dyshuara masive

lipjanipress

Kadri Veseli i bën ofert antarit të Vetëvendosjes!

lipjanipress

Asfaltohet rruga e fshatit Resinovc

lipjanipress

NJOFTIM PËR DËRGIMIN E PROPOZIMEVE PËR ANËTAR KOMISIONI NGA SHOQËRIA CIVILE

lipjanipress

Më 7 maj mbahen zgjedhjet për Bashkinë e Kavajës

lipjanipress

Gecaj godet prapë Vetëvendosjen: Nga pushteti na largojnë veç nëse na vrasin rrugëve (Video)

lipjanipress

I dënuari nga grupi i Kumanovës jep një mesazh emocionues

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli