LipjaniPress

Liberalizimi i vizave nuk varet nga ne, thotë ministrja e Integrimit

Lajme

Ministrja e Integrimeve Evropiane, Mimoza Ahmetaj gjatë një interviste në InfoBox të RTV Dukagjinit, ka refuzuar të jap përgjigje nëse pret që të ketë liberalizim të vizave për kosovarët gjatë vitit 2017.

Ahmetaj e vlerëson si pamaturi, të flitet me data, në këto rrethana.

“Është pamaturi të deklarohemi në data. Në vazhdimësi kemi deklaruar këtë muaj apo atë muaj, sepse dëshira e vullneti ka qenë shumë i madh. Por, kjo nuk varet nga ne”, tha ajo.

Ajo kujtoi edhe një herë, se që nga momenti i përmbushjes së kritereve, duhet edhe 6 muaj deri në lëvizje të lirë. Gjithashtu, ajo e përjashton mundësinë kategorikisht, që të ketë kritere shtesë për liberalizim.

Ministrja foli edhe për azilkërkuesit nga Kosova, për të cilët tha se “aktualisht kemi një numër të vogël që po kërkojnë azil”.

Ish-ambasadorja e Kosovës në Bruksel e sheh si të rëndësishme vazhdimin e funksionimit të minisrisë së Integrimeve.

Facebook Comments

Related posts

Konfiskohen 600 kg mish me afat të skaduar në Viti

lipjanipress

Departamenti i Gazetarisë mban konferencën ndërkombëtare “Prishtina Media Days”

lipjanipress

Kryetari Ahmeti kërkon punë dhe angazhim maksimal nga shefat e sektorëve

lipjanipress

“ Zgjedhjet nuk do të mbahen në pranverë!”

lipjanipress

U promovua enciklopedia “Bardhësitë e Atdheut

Press Lipjani

10 Inspektorët e qeverisjes Mustafa në Prishtinë dalin para Gjykatës, akuzohen për korrupsion

lipjanipress

Gazeta Express e mbështet Ramush Haradinajn për kryeministër

lipjanipress

Banorët e fshatit Vojnovc kanë filluar ndërtimin e shtëpisë bashkëfshatarit të tyre të ndjerë Bekim Mehmetit ,veteranit të UÇK-së.

Press Lipjani

LUKSI I DEPUTETËVE ME BUXHET TË SHTETIT.

lipjanipress

Salla Rinore nuk kishte hapësirë të duhur për ti pranuar të gjithë këta anëtarë dhe simpatizues të cilët bartnin flamuj partiak dhe shtetëror(FOTO+VIDEO)

lipjanipress

Gjermania i tërheq vërejtje Greqisë

lipjanipress

Presidenti Thaçi priti një delegacion të ashkalinjve të Kosovës për 14 vjetorin e ditës së tyre të flamurit

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli