LipjaniPress

Darmanovic: Bëhemi pjesë e NATO-s në fund të majit

Lajme

-Ministri i Jashtëm i Malit të Zi, Srdjan Darmanovic, ka deklaruar se vendi do të bëhet pjesë e NATO-s në samitin që organizata do të zhvillojë në fund të muajit maj.

Në një intervistë për “Ruters”, Darmanovic, është shprehur se ka siguruar mbështetjen e plotë nga senati amerikan në Mal të Zi, që vendi të anëtarësohet në Aleancën e Atlantikut Verior.

Nga ana tjetër disa zyrtarë në Malin e Zi, kanë shprehur shqetësimin se anëtarësimi i vendit në mund të pengohet nga presidenti i SHBA-së, Donald Trump, për shkak të dëshirës së tij për të përmirësuar marrëdhëniet me Rusinë.

“E kuptojmë se presidenti Trump do të bëjë disa përmirësime të raporteve me Rusinë, por nuk shohim shenja të sakrificës së parimeve kombëtare të Amerikës”, është shprehur ai për “Ruters”.

Ndërkohë në Mal të Zi, opozita është kundër anëtarësimit të vendit në NATO dhe gjatë javës së kaluar, zyrtarë në Podgoricë kanë deklaruar se kanë zbuluar prova se Rusia ka qenë e përfshirë në një grusht shteti të organizuar nga opozita, i cili sipas autoriteteve vendase u parandalua pak orë përpara zhvillimit të zgjedhjeve parlamentare, akuza këto që janë mohuar nga Kremlini.

Facebook Comments

Related posts

Norvegjia premton vazhdimin e mbështetjes për Kosovën

lipjanipress

Begaj: Krenar që Nuk Kishte Asnjë të Vdekur nga Rriqrat

lipjanipress

Shpërthim më bombë në një xhami gjatë namazit të xhumas 2 të vrarë 75 të lenduar rënd

lipjanipress

Arrestohen katër persona për prostitucion, ja kush janë

lipjanipress

Erdogan i quan “mbetje naziste dhe fashiste” holandezët

lipjanipress

Shumica nuk hanë e nuk pinë, por a e dini historinë e lindjes së muajit të Ramazanit

lipjanipress

Ushtria bëhet sivjet

lipjanipress

As ‘’Adem Jashari’’ s’i bën bashkë PDK’në e LDK’në (VIDEO)

lipjanipress

Vuçiqi porosit BE-në: Mos na predikoni më për shtetin e së drejtës

lipjanipress

Letër e hapur për Thaçin: President, nise plotësimin e ligjit për Gjykatën Speciale

lipjanipress

Në sheshin Adem Jashari në Lipjan shumë shpejt do të vendoset Shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari

lipjanipress

Klan Kosova: Zgjedhjet e reja më 28 maj ose 4 qershor

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli