LipjaniPress

Shteti ia deponon kundërligjshëm mbi 130 mijë euro një banke

Lajme

Mbi 130 mijë euro dyshohet se janë përfituar kundërligjshëm nga Banka për Biznes. Ato i janë transferuar nga Ministria e Financave në vitin 2014, ndonëse kontrata mes BPB-së dhe ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale për shpërndarjen e pensioneve kishte skaduar, sipas auditorëve.

Dy ministritë heshtin dhe nuk japin përgjigje për konkludimet e auditorëve
Banka për Biznes dyshohet se ka përfituar kundërligjshëm mbi 130 mijë euro nga shteti. Ministria e Financave e transferoi këtë shumë parash në llogarinë e kësaj banke, gjatë periudhës mars-qershor të vitit 2014. Ky transferim parash ishte bërë ndonëse nuk kishte kontratë të lidhur mes shtetit dhe BPB-së, sipas auditorëve shtetëror.

Kontrata për shpërndarjen e pensioneve për përfituesit e skemës sociale e lidhur mes Bankës për Biznes dhe Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale kishte skaduar në mars të vitit 2014.

“Ministria e Financave pa nënshkruar memorandum të mirëkuptimit dhe pa marrëveshje me Ministrin e Punës dhe Mirëqenies Sociale (MPMS) kishte bërë pagesa për Bankën Private të Biznesit (BPB) në emër të provizioneve bankare në lidhje me shpërndarjen e pensioneve për përfituesit e skemës sociale”, kanë zbuluar auditorët. Këtë gjetje auditorët e kanë publikuar në raportin e auditimit të vitit 2014, të Ministrisë së Financave, raporton Insajderi.

“MPMS-së i kishte skaduar kontrata me BPB me datën 15.03.2014. Për periudhën mars-qershor 2014, MF kishte kryer pagesën në BPB në vlerë prej 134,412€ në mungesë të kontratës valide”, theksohet në këtë raport.

Dy ministritë e përfshira në këtë rast, Ministria e Financave dhe Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale, kanë heshtur kur janë pyetur për mbi 130 mijë eurot e dyshimta që i përfitoj Banka për Biznes.

Facebook Comments

Related posts

Kocijancic tregon se për çfarë do të bisedohet në Bruksel

lipjanipress

Nënkryetari i Komunës së Lipjanit, Fauz Xhemajli priti në takim sot Zëvendësministrin për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural, Shukri Maxhuni.

lipjanipress

Lista Serbe: Jeremiq s’mund t’i shohë serbët e Kosovës në sy

lipjanipress

Sa trupa e çfarë armë do të kenë Ushtria e Kosovës?

lipjanipress

Video shokuese nga një shkollë e Kosovës: Nxënesit shajnë profesorin (Video)

lipjanipress

Qytetarët e Luginës të zhvendosur në Kosovë s’po mund të pajisen me dokumente

lipjanipress

Skandal në Beograd: “Vëllazëria” serbo-ruse përfundon në therje me thika (VIDEO)

lipjanipress

Nxënësit në Ferizaj u qëlluan me thikë, ndaj tyre do të merret masa

lipjanipress

Mustafa shpjegon se çfarë ndodhi mes tij dhe Vuçiqit në Sarajevë (Video)

lipjanipress

Njeriu që plagosi Vllasin përmend edhe Isa Mustafën

lipjanipress

Kurti: pas 11qershorit populli do ta ketë ndihmen tonë sikurese edhe bizneset tjera në Kosovë në mënyrë që ta rrisim punësimin e popullsisë dhe bugjetin e shtetit dhe zhvillimin e ekonomisë të vendit.(VIDEO+FOTO)

lipjanipress

Shërbimi Korrektues me qendër gjysmë të hapur edhe në Lipjan

Granit
Albanian
Kalo te paneli