LipjaniPress

M.Tahiri: Punësimi mbetet ende sfida më e madhe për të rinjët e Ashkalinjëve

Lajme Lipjani

Të rinjët nga e komuniteti Ashkali në Kosovë ende ballafaqohen me sfida të ndryshme me papunsin.
Papunësia dhe varfëria janë shqetësimi më i madh i të rinjëve, shumica e të rinjëve janë të pa punë dhe nuk kanë kontrata pune, edhe ata që punojnë nuk kanë punen e qëndrushme./Lipjanipress.com//

Shumë familje të Ashkalive merren vetëm me punë ditore ose sezonale, apo ma mir ta quajm punë duke kërkuar kanaqe plastika e shum gjera tjera ne kontenjerët e hedhurinave për ta siguruar ekzistencën e mbijeteses vetëm për atë ditë dhe më pas ato familje janë pa vizion për të nesërmen.

Të rinjët çdo her mbeten me sy të hapur dhe plot shpres për të pasur një punë të qëndrueshme ata presin, nga Qeveria e Republikës së Kosovës dhe lideret e tyre, që të hapin perspektivë të re në Kosovë për punsim.

Me respekt
Mirsad Tahiri gazetar i Radio Kosovës, programit të dytë./Lipjanipress.com//

Facebook Comments

Related posts

Sekuenca gjatë nënshkrimit të marrëveshjes së bashkëpunimit në mes të Kryetarit Imri Ahmeti dhe Ministres Hykmete Bajrami(VIDEO)

lipjanipress

LDK e AKR arrijnë marrëveshje, Imri Ahmeti kandidat përbashkët për Kryetar

lipjanipress

Kryeministri Mustafa: Kosova e përkushtuar për thellimin e bashkëpunimit me Zvicrën

lipjanipress

KEK’u e hedh topin te KEDS’i për mungesën e rrymës

lipjanipress

Goditet në kokë me shufër hekuri një 12-vjeçar nga Shkupi

lipjanipress

Sabit Pacolli nuk ndalet me vetum tek sporti lipjanas por ndihmon tani edhe sindikaten e pensionistëve ne

lipjanipress

Kroatëve po iu pengon arrestimi i Haradinajt, akuzojnë Serbinë

lipjanipress

Dr. Fitim Selimi- Kryetar i Deges se AAK-se ne Lipjan,

lipjanipress

Beteja moderne e Kosovës – Thaçi i jep ujë Vuçiqit (Foto)

lipjanipress

Sulmohet autobusi me udhëtarë në magjistralen Prishtinë-Gjilan

lipjanipress

Lladrovci i ofron pozitë të lartë Xhavit Drenorit

lipjanipress

Këto vende do të kenë reduktime të energjisë elektrike nesër

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli