LipjaniPress

Mediat kroate: Serbët dëbuan kroatët nga Janjeva e Kosovës

Lajme Lipjani

24 vjet më parë, më 26 shkurt 1993 për shkak të trysnive të mëdha të regjimit të Sllobodan Millosheviqit u dëbuan kroatët nga Kosova, respektivisht nga Janjeva.

Mbi dyqind familje kishin ikur vetëm atë ditë nga Janjeva.

Në vitet e ’90 të shekullit të kaluar banorët e Janjevës kanë përjetuar disa valë të persekutimit nga shteti i Serbisë, duke përfshirë kroatët e tjerë të Kosovës nga vendet si; Letnicë, Vrnez, Vrnavokolo, Shashare, Zagragjë dhe Veselicë, transmeton zeri.info.

Pas persekutimit të viteve 1990, kroatët nga Janjeva janë shpërngulur në Kroaci. Nga 10.000 kroatët e shpërngulur me dhunë nga ana e serbëve, në Janjevë kanë mbetur 300 kroatë, ndërsa 50 të tjerë në Letnicë.

/Lipjanipress.com//

Facebook Comments

Related posts

Shokuese qfar gjendet brenda Produkteve

lipjanipress

Trump zbut disa sanksione ndaj Rusisë

lipjanipress

Këto janë temperaturat për pesë ditët e ardhshme

lipjanipress

Zaev edhe më tutje nuk guxon të flasë për të drejtat e shqiptarëve

lipjanipress

Nazim Bllaca dënohet me burgim

lipjanipress

Mali me borë në mes të Shkupit (VIDEO)

lipjanipress

Kryetari Ahmeti ka mbajtur takimin e rregullt konsultativ me Këshillin e drejtorëve

lipjanipress

Policia Kosovës sotë konfiskoj 825 kg marihuanë.

lipjanipress

Veseli bashkëbisedon me rininë në Prizren (Foto)

lipjanipress

Policia: Disa raste penale dhe 14 incidente të ndryshme gjatë zgjedhjeve

lipjanipress

Hasani: Demarkacioni nuk po ratifikohet për faj të deputetëve të pozitës

lipjanipress

Ambasadori Greiçevci: Ende nuk dihet identiteti i të vdekurve nga sulmi terrorist

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli