LipjaniPress

Konfirmohet vizita e Mogherinit në Mitrovicë

Lajme

Zëdhënësja e Bashkimit Evropian, Maja Koçijançiq, në një prononcim për Telegrafin ka konfirmuar vizitën që do t’ia bëjë Kosovës më 4 mars, përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini.

Ditorja serbe “Novosti” ka shkruar sot se pavarësisht paralajmërimeve nga disa politikanë shqiptarë se Mogherini do të jetë pjesëmarrëse në hapjen e urës kryesore mbi lumin Ibër, kjo nuk do të ndodhë.

Koçijançiq nuk është deklaruar për këtë, meqë punimet ende po vazhdojnë, ndërsa përurimi i urës pritet të bëhet në fund të marsit.

“Më 4 mars, përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federica Mogherini, do të vizitojë Kosovën. Ajo do të takojë kryeministrin e vendit dhe presidentin. Po ashtu do të vizitojë dhe qytetin e Mitrovicës. Vizita ka karakter rajonal, për prioritetet në e BE-së në këtë hapësirë”, ka thënë Koçijançiq.

Siç është raportuar, pas kësaj vizite Mogherini pritet të bëjë raport për gjendjet në rajon, i cili më pas do të shqyrtohet në Këshillin e punëve të jashtme të Bashkimit Evropian, ndërkaq do të jetë edhe temë e Samitit të Këshillit Evropian të caktuar për më 9 dhe 10 mars.

Kreu i radikalëve serbë, Vojisllav Sheshel, ka paralajmëruar protesta kundër vizitës së Mogherinit në Beograd dhe fjalimit të saj në Kuvendin e Serbisë.

Facebook Comments

Related posts

Gazeta Metro: Vritet Lavdrim Muhaxheri

lipjanipress

LDK-Lipjan:Në Qylagë do të funksionalizojmë Zonën Ekonomike

lipjanipress

Thaçi realizon qëllimin jetësor, flet në telefon me Vucicin, tash flet për normalizim

lipjanipress

Nuk ndalet Haki Abazi: Nuk mjafton me dorëheqjen e Shpend Ahmetit, ja çka kërkon tjetër

lipjanipress

Një shtyllë elektrike në Dobraj të Lipjanit rrezikon seriozisht kalimtarët dhe banoret pranë shtyllës elektrike(FOTO)

lipjanipress

Shuhet Agim Binaku, zëri i gazetarisë sportive

lipjanipress

Apeli kthen në rigjykim rastin ‘Tolaj’

lipjanipress

Haradinaj për AFP: Dialogu mund të vazhdojë vetëm nëse Serbia e njeh Kosovën

lipjanipress

Deçan, humb jetën nga tymi derisa i digjej shtëpia

lipjanipress

Mogherini raporton të hënën për vizitën e saj në Kosovë

lipjanipress

A duhet shkuar në zgjedhje të parakohshme sipas kryeministrit Mustafa?

lipjanipress

Hajrullahu ” Arsimi profesional, prioriteti ynë kryesor” Konjuh,

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli