LipjaniPress

VARFËRIA DHE KUSHTET E JETESËS SË KOMUNITETIT ASHKALI

Lajme Op/Ed

Mirëqenia dhe kushtet e jetesës së komunitetit,Ashkali
krahasuar me të tjerë që jetojnë në Kosovë, mbetet jashtëzakonisht i ulët.
Në vazhdim, zhvillimet e dy dekadave të fundit në Kosovë nuk kanë influencuar pozitivisht
në mirëqenien dhe kushtet e jetesës të komunitetit Ashkali.
Niveli i të ardhurave të familjeve të këti komuniteti Ashkali del të jetë shumë i ultë dhe
lirisht mund të thuhet se ky nivel i ultë i të ardhurave mujore nuk ju mundëson shumicës
së familjeve të tyre që të zhvillojnë një jetë në kushte normale.

Mirsad Tahiri gazetar i Radio Kosovës, programit të dytë./Lipjanipress.com//

Facebook Comments

Related posts

Haradinaj: Mali i Zi në NATO siguri për rajonin, do ta përfundojmë edhe demarkacionin

lipjanipress

Krojmiri ishte ndalesa e radhës ku kandidati për kryetar z. Heset Sahiti shpalosi programin për Krojmirin dhe Lipjanin.

lipjanipress

AKR deri nesër vendos se me kë do të bëjë koalicion

lipjanipress

Ardhja e mërgimtarëve, rrit numrin e aksidenteve

lipjanipress

Pezullohen hetimet për Astrit Deharin

lipjanipress

Deputeti i PDK’së i kërkon Mustafës ta ndërrojë Ministrinë e Shëndetësisë

lipjanipress

Kryetari i Komunës së Lipjanit, Imri Ahmeti sot ka pritur në takim përfaqësuesin e “KVB”

lipjanipress

12-vjeçarja vdes pas përdorimit të tepërt të deodorantit

lipjanipress

Ky është drejtori i ri i Doganës së Kosovës

lipjanipress

PDK dega në Lipjan ,mbajti takim në qytetin e Lipjanit

lipjanipress

Këshilltari i Kryeministrit: Thaçi mund të flasë me këdo, me Serbinë flasin veç në Bruksel

lipjanipress

Krimi i organizuar me emigrantë – në Gjykatën e Apelit arrijnë 178 dosje

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli